DİN & DİYANET DOSYASI : Şeytana Ruhunu Satmak veya Doğaüstü Bir Varlıkla Anlaşmak

Ortaçağda majiyle uğraşanların ruhlarını şeytanın ele geçirdiği düşünülürdü. Eğer bir cadıysanız ruhunuzu şeytan ele geçirmiş olarak kabul ediliyordunuz. Hatta kimya, astroloji ve fizik ile uğraşanlar bile bu sınıfa giriyordu. Daha sonraları cadıların iblislerle cinsel ilişkiye girdiklerini düşündüler ve hatta cadı ırkı diye bir ırk ortaya atıldı bu ırk ; iblis ve insanın çocukları olarak görülmüştü. Daha sonra bu teori geliştirilerek tüm majisyenlerin ruhlarını bir anlaşma sonucu şeytana sattıkları şeklini aldı. Majisyen sınıfına girmek için ilginç bir şeyler yapmanız yeterliydi. Fizikçi, kimyacı veya bilim adamı olabilirdiniz ancak bilinmeyen bir şey ortaya atarsanız kesinlikle majisyensiniz demekti. Majisyen ruhunu şeytana satarak bir iblisle anlaşıyor ve güç elde ediyordu. İnsanlar bu düşünceyi çabuk benimsediler. Bunun sonucunda anlaşmayı bozan şeyin ise bedeni yakmak olduğuna karar verdiler. Yanan bedendeki ruh ile iblisin anlaşması da yanıyordu. Çünkü anlaşma ile ruh iblise bağlanıyor ve aynı bedende bulunuyorlardı. Beden yanarken iblis anlaşmayı bozarak ruhu özgür bırakıyor ve iblise ait ruh bu esaretten kurtuluyor ve özgür kalıyordu. Sonuç olarak kişinin yanarak ölümüyle sonuçlansa da ruh kurtuluyordu. Ancak bir cadının veya majisyenin yakılması için gerekli şart önce kişinin bunu kabul etmesiydi. Şeytanla anlaşma içinde olduğunu kabul edip kurtulmak istemezse yakılma işleminde ruh kurtulamıyordu. Çünkü ruh ile iblis yanma işlemi sırasında bedeni çoktan terk etmiş oluyordu.

Bunun olmaması için kişinin şeytanla anlaşma yaptığını kabul etmesi ve ruhunun bağışlanması için günah çıkarması ve dua etmesi gerekiyordu. Tabi ilk başta kimse ruhunu şeytana sattığını kabul etmediği için işkence ediliyordu. İşkence de ki amaç iblisin ruhuna işkence etmekti. Kesinlilikle işe yarıyordu. İşkence kişinin anlaşma yaptığını kabul edene kadar sürüyordu. İşkenceye dayanamayan iblis ruhu özgür bırakıyor böylece özgür kalan ruh beden aracılığı ile iblisle anlaşma yaptığını itiraf ediyordu. Aslında işkenceye dayanamayan insanlar ölümü bir kurtuluş yolu olarak gördükleri için cadı, majisyen vb. olduklarını kabul ediyorlar ve anlaşma yaptıklarını itiraf ediyorlardı. Daha sonra günahları için af diliyorlar ve sonra yakılıyorlardı. Bu trajik olay Dr. Faustus adlı tiyatro oyununa esin kaynağı oldu. Bu hikayede şeytana ruhunu satan hayali kahramanımız Dr. Faustusun yaşadıkları anlatılıyordu. Bu oyun Avrupa da o kadar çok tuttu ki günümüzde bile hala oynanmaktadır. Bu fantastik hikayenin filmi bile yapılmıştır. Bu hikayenin kurgusu zamanla insanların kültürlerinde yer edinmeye başladı. Hayali bir hikaye bile olsa majiyle uğraşmaktan veya cadı olmaktan çok kolay bir uygulaması vardı. Majiyle uğraşmanıza gerek kalmıyordu. Bir çok maji kitabında yazan uzun anlatımları okumaktan ve uygulamaktan kurtuluyordunuz.

Her şeye basitçe bir anlaşma ile ulaşıyordunuz. Çünkü Dr. Faustus bu şekilde ulaşmıştı. Kim böyle bir güce bu kadar kolay ulaşmak istemez. Bu anlaşma için kolay bir formül vardı, formülü uygulayan ufak bir gerilim yaşıyor, bu gerilimin sonunda iblis geliyor ruhuna karşılık ne istiyorsun diyor anlaşma yapacak kişi para, güç, sağlık, aşk vb şeyler istiyor sonra iblis tamam hepsini sana veriyorum 90 yaşına kadar sağlıklı ve istediğin şekilde yaşayacaksın sonunda ruhunu gelip alacağım diyor, anlaşmayı kanla imzalıyor, kan burada ruhu temsil ediyordu yani olay bu kadar basitti. Eğer formül işe yaramazsa da zaman kaybı olmuyordu. Ancak yüksek maji öyle değildi. Nerdeyse uzmanlaşmak için yıllarını vermeniz gerekiyor, birçok formül ezberlemeniz, astroloji ile ilgilenmeniz ekstradan diller öğrenmeniz, kaynakları yorumlamanız gerekiyordu. Neden Dr. Faustusun yolu varken tüm bunlarla uğraşalım. Tek bir anlaşma ile istediğimizi alalım ölünce de ruhumuza ne oluyorsa olsun. Aslında sizlere üzülerek söylüyorum Dr. Faustus nasıl hayali bir kahramansa şeytanla anlaşma da hayali bir kurgudan öte değil. Maalesef böyle bir formül yok. Yani şeytanla anlaşma sonradan uydurulmuştur. Ancak bir anlaşma varsa bu kadar basit değil. Şeytanla anlaşma semavi dinler tarafından ortaya atılmış bir söylemdir. Gelelim anlaşma kısımlarına. Öncelikle anlaşmanın ne olduğunu iyice düşünün ve yolunuzu belirleyin. Bu belirlediğiniz yol tüm semavi dinlere göre anlaşmadır, ancak majisyene göre yardımlaşmadır.

Mesela pagan veya wiccan olabilirsiniz, birden çok tanrıya tapabilir bu tapınma karşılığında bir şeyler isteyebilirsiniz. Ritüellerini iyice araştırarak bu yolu seçebilirsiniz ve birçok kazanım elde edebilirsiniz ancak semavi dinlere inan birisi için bu yaptığınız şeytanla anlaşmadır. Size göre tapınma. Veya Cadı olabilirsiniz, sonucunda kendi gölgeler kitabınızı yazıp mühürleyecek kadar uzmanlaşabilirsiniz yine semavi dinlere göre bu şeytanla anlaşmadır ancak size göre sadece bir yaşam şeklidir. Veya sol el yolunu seçebilir bu yolda ilerleyebilirsiniz, şeytanla gönülden işbirliği yapabilirsiniz, satanist olabilirsiniz böylece kazanımlar elde edebilirsiniz ancak bu kazanımlar neler bilmiyorum gel gelelim semavi dinlere göre bir din değilsiniz ruhunuzu şeytana satmışsınızdır siz bunun bir din veya inanç şekli olduğunu inanabilirsiniz. Veya altın şafak yolunda ilerleyebilirsiniz. Zor bir yoldur ancak bana göre en verimli yoldur. Çok fazla kazanımlar elde edebilirsiniz. Sol el yolu da buradan çıkmış aslında biraz kolaycılığa kaçanlar uydurmuş diyebiliriz. Altın şafak kardeşliğinin yolu yani sağ el yolu size bir çok kazanım vaad eder. İlginçtir ki bu söylediklerinde haklılık payı var gibi. Örneğin mantık, müzik sanatları, resim, matematik, geometri, astronomi gibi bilimleri aynı anda öğretir ki bu yolda ilerleyenlerin ilginç şekilde tüm bu sanatlarda eserleri vardır.

Bunların dışında gizli ve kayıp hazineler, şifalı bitkiler, taşlar, tarot, kehanet, fal vb birçok sanatta ustalaşabileceğinizi vaad ederler. Bu yolda ilerlemiş birçok ünlü vardır, bunlar şair, müzisyen virtüöz, besteci, yazar, astrolog hatta bilim adamlarıdır. Biraz araştırırsanız bu kişilerin tarihi nasıl etkilediklerini, kimler olduğunu bulabilirsiniz. Bu yolu düzenleyen Crowley iyi bir ressam, satranç ustası, matematikçi, astrolog, yazar, şair olduğunu ve bu tüm yetenekleri bu yoldan kazandığını söylediğini unutmamak lazım. Sonuç olarak semavi dinlere göre ruhunuzu bunların karşılığında satmışsınızdır onlara göre ise böyle bir şey değildir. Yani birisinin kolay yoldan anlaşma yaptığını söylemesi veya böyle bir formül söylemesi kısaca saçmadır. Kolay yoldan bir anlaşma ile demon, iblis veya cin gibi doğa üstü bir varlıkla anlaştığını iddia eden (dikkat edin çağırdığını demiyorum) insanların ne tür kazanımları olduğuna bakın. İnsanları etkileyecek inanılmaz bir beste mi yapmıştır yada milyonlarca satacak bir roman mı yazmıştır, yeni bir şey mi bulmuştur, bir müzik aletinde virtüöz mü olmuştur, inanılmaz bir şekilde bir yeteneğe mi kavuşmuştur, yada birden zengin mi olmuştur vb daha bir çok şey sayabilirim. Eğer böyle bir kazanım elde ettiyse ve anlaşma yaptım diyorsa inanın ve bu kolay formülü neyse öğrenin. Ancak bir şekilde bu işlerle uğraşıp doğal olmayan yollarla bu yeteneklerden birini veya bir kısmını elde ettiğini iddia eden insanların formülleri gerçekten çaba gerektirir. Bu yüzden hayal dünyasından çıkıp seçeceğiniz yolu belirleyin yada hiç bu tür şeylerle uğraşmayın.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: