TARİKATLER VE CEMAATLER DOSYASI : MENZİL TARİKATI MÜRİDLERİ HER YERDE /// TÜRKİYEYİ YÖNETİYO RLAR

Menzil Cemaati , Nakşibendiye’ye bağlı olup Türkiye’deki cemaatler arasında en fazla mensubu olandır. Menzil Cemâati "Seyyid Muhammed Raşit Erol" (1929-1996) tarafından kurulmuştur. Bugün önderleri Gavs- Sani Seyyid Abdülbaki (K.S.A) Erol’dur. Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul’da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır.

Türkiye’deki diğer cemaatler gibi Menzil Cemaati de Türkiye Cumhuriyeti’ne muhalif değildir. İki ana kola ayrılır:


Adıyaman kolu
Ankara kolu

Ana maddeler: Nakşibendîlik, Abdulhalik-ıl Güjdevani, Şah-ı Nakşibendi, ve Nakşibendi tarikatı düsturları

"Menzil Tarikâtı" denilen aslında Nakşibendi yoludur. (Tarikât yol demektir). Büyük Veli Şah-ı Nakşibendi’nin belirlediği usüllere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allahu tealayı zikretmeleridir. Tarih boyunca binlerce Büyük zat bu yola intisab etmiş ve İslam dinine büyük hizmetleri olmuştur. Daha detaylı bilgiler için

Semerkand Yayınlarından Altın Silsile ve Reşahat adlı kitaplarada bakılabilir

Nakşbendiyye’nin büyük önderi Şeyh Mehmet Zahid Kotku’nun ölümünden sonraki bir süreçte binlerce yıldır doğu ve g. doğu bölgesinde yaşayan ve Adıyaman merkezli Menzil’de kurulduğu için bu şekilde adlandırılan cemaat ön plana çıktı. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak olan ve soy olarak peygamber efendimiz (sav) bağlı olan Seyyit Abdulhakim El Hüseyni’den " el alarak" Seyyid Muhammed Raşit Erol, bu cemaati kurmuştur.

12 Eylûl siyâseti

Ona her yerden çok ziyaretçi gelmesi üzerine 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada’ya sürüldü, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara’ya yerleşip sonra da tekrar Menzil’e döndü.

12 Eylül’de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Alparslan Türkeş’e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyâsî şahsiyetler, onun müridleriydiler. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun menzilde yaptığı ziyaretlerden birinin fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

Menzil Cemaati’ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır:

Kurucusunun devlet yanlısı tutumundan dolayı etkisinin Güneydoğu’dan çıkıp tüm Türkiye’ye yayıldığı taraftarlarınca öne sürülmektedir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: