GENELKURMAY DOSYASI /// YENİ ŞAFAK GAZETESİ : Doğan Güreş’ten Şok itiraf

BUGÜN ÜLKEDEKİ MADEN KAZALARINDAN NEMALANMAYA ÇALIŞAN VATAN HAİNLERİ OKUSUNLAR..ÜLKEDE NELER OLUYORMUŞ…ÖZELLİKLE GENÇ KARDEŞLERİMİZ OKUSUN.

Eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ifadesinde, Eşref Bitlis’in uçak kazasının ardından üretici firmanın tehdidi nedeniyle, ‘buzlanma’ diye bir ara yol bulunduğunu açıkladı.

Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı dönemde 17 Şubat 1993’te Diyarbakır’a gitmek için tahsis edilen Kara Havacılık Okuluna kayıtlı uçağın düşmesi sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada, soruşturmanın seyrini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Olayın tüm detayları incelenmeden ‘motor buzlanması’ denilerek kapatılan dosya ile ilgili Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür’e ifade veren dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Kaza olmadan önce görüştüğü Bitlis’e Brüksel’de yapılacak olan NATO toplantısına beraber gitmeyi teklif ettiği ancak Bitlis’in, ‘Ben Diyarbakır’a gideceğim, Diyarbakır benim için daha önemli’ diyerek geri çevirdiğini söylediği kaydedildi.

DÜŞME SEBEBİ ARAŞTIRILMADI

Bilirkişi raporlarıyla da doğruluğu tartışmalı hale gelen ‘motorların buzlanması’ iddiasının Güreş’in itiraflarıyla tamamen çürüdüğü ifade edildi. Güreş’in, üretici firmanın “Uçak satmayız” tehdidi karşısında kazada uçak hatası ihtimalini araştırmadıklarını söylediği öğrenildi. Kazada, pilotaj hatasına da rastlayamadıklarını ifade eden Güreş’in, bunun üzerine “buzlanma” gibi bir ara bir yol bulduklarını söylediği öğrenildi. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısına, ameliyatlı olduğu için kaldığı lojmanında ifade veren Doğan Güreş, şüpheli kazaya şahitlik ettiğini dile getirdiği öğrenildi.

ŞAPKASINI ALIP GİTTİ

Kaza günü, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile birlikte bir programa gittiklerini söyleyen Güreş’in, uçağın düşme anına da şahitlik ettiğini söylediği belirtildi. Yenimahalle’deki Posta İşletmeleri Merkezinin bahçesine düşen uçağın yanına ilk gidenlerden birinin de kendisi olduğunu anlatan Güreş, Demirel’in enkaz yerine gelmediğini de kaydettiği öğrenildi. Uçağın düşme anına şahitlik eden Demirel’in daha önceden de yaptığı gibi şapkasını alarak gittiği tespit edildi.

ÇİLLİOĞLU’NU TANIMAM BİLE

Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı iken lojmanında şüpheli bir şekilde ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili Malatya özel yetkili Cumhuriyet Savcısının talimatıyla ifade veren Doğan Güreş’in Çillioğlu’nu tanımadığını söylediği öğrenildi. Savcıların sorusuna cevap veren Güreş’in Çillioğlu’nu hatırlayamadığını ve tanımadığını söylediği belirtildi.

Yeni Şafak, 03 Şubat 2012

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: