IŞİD DOSYASI : IŞİD’i planlayan Baas istihbaratı

IŞİD’in Irak ve Suriye’deki tüm yapılanmasının Saddam Hüseyin döneminin Baas Partisi istihbarat subaylarından Hacı Bekir tarafından adım adım planlandığı ortaya çıktı

Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Suriye ve Irak’ın önemli bir bölümünü ele geçiren ve birçok ülkede terör eylemleri düzenleyen IŞİD’in geçmişine dair önemli belgelere ulaştı. Suriyeli muhalif bir gruptan temin edilen 31 sayfalık raporlara göre; IŞİD’i yöneten de, örgütün başına Ebubekir El Bağdadi’yi geçiren de Saddam Hüseyin’in eski istihbarat subaylarından Muhammed el Hilfavi. Haberde, ABD işgalinden sonra Irak ordusunun dağıtılmasıyla birlikte Hacı Bekir lakaplı subayın ‘hedefsiz ve acı içinde’ kaldığı belirtiliyor. Hacı Bekir’in, 2006 ila 2008 yılları arasında ABD’nin Kamp Bukka ve Ebu Gureyb cezaevlerinde kaldığı, salıverildikten sonra da IŞİD’in temellerini attığı söyleniyor. Hacı Bekir’in dini bir yapılanmadan çok milliyetçi hedefleri olan bir örgüte ihtiyacı vardı. Fakat dini söylemlerle daha fazla destek toplayabilirdi. Bunun için örgütün başına 2010 yılında Iraklı bir vaiz olan Ebubekir el Bağdadi’yi getirdi. Der Spiegel, Hacı Bekir’in el yazması notlarına dayanan yapılanmayı, Doğu Almanya‘nın istihbarat servisi Stasi’ye benzetiyor. Örgütün son derece gizli hareket ettiği, güçlü aileleri etki altına almaya çalıştığı ve yerleşim yerlerine ajanlar soktuğu bildiriliyor. Hacı Bekir, geçtiğimiz yıl ocak ayında Suriye’nin Tel Rıfat kentinde, diğer muhalif gruplar tarafından öldürülmüştü.

EL DURİ CAMDAN TABUTTA

Irakordu birliklerinin Tikrit yakınlarındaki çatışmada öldürdüğü IŞİD’in beyni İzzet İbrahim el Duri’nin cenazesi Bağdat’ta Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Devrik lider Saddam Hüseyin’in de sağ kolu olan Duri’nin cenazesi camla kaplı bir tabuta konularak halka teşhir edildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: