KIBRIS DOSYASI /// HÜSEYİN MÜMTAZ : KIBRIS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI

HÜSEYİN MÜMTAZ

Düşündüğümüz gibi olmadı, ilk turda kazanamadı Eroğlu.

Önce değerlendirmemize yardımcı olacak bazı rakamları gözden geçirelim.

1). 176 bin 916 seçmenin kayıtlı bulunduğu KKTC’de seçime 110 bin 298 seçmen katıldı ve katılım oranı % 62 oldu. Bu oran, katılımın en düşük olduğu seçim olarak tarihe geçti. 2). 2013 milletvekilliği erken genel seçim sonuçlarına göre CTP oyların %38’ini, DP %23’nü, UBP %27’ini almışlardı. 3). Ve buna göre (yer değiştirmiş yüzer/gezer milletvekilleri dahil) halen Meclis’te CTP 21, DP 11 ve UBP de 15 milletvekili ile temsil edilmektedir.

Can alıcı asıl soru şu;

Şu veya bu nedenle sandığa kadar zahmet etmeyip 20-24 derece santigrat ortalamasındaki turunç kokulu Kıbrıs pazarını mangal başında geçirmeyi tercih eden %38 seçmen bu Pazar keyiflerini bozup ikinci turda oy vermeye gidecekler midir ve giderlerse acaba kime oy vereceklerdir?

Dönüyoruz sonuçlara..

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yüzde 28.18, Bağımsız aday Mustafa Akıncı yüzde 26.92, CTP-BG adayı Meclis Başkanı Sibel Siber yüzde 22.54, ve Bağımsız aday Kudret Özersay yüzde 21.23 oy almışlardır ilk turda.

Kaba bir bakkal hesabına girersek CTP’li seçmenin neredeyse yarısı kendi adayı Siber’e oy vermemiş, buna karşılık Eroğlu, UBP’li seçmenin tamamının oyunu almıştır.

CTP’nin Siber’e verilmeyen % 16 ve DP’nin kime gittiği belli olmayan % 23 lük oyları toplamda %39 etmektedir ki bu da üç aşağı beş yukarı Akıncı ve Özersay’ın oy toplamına denk gelmektedir.

Kaba bir tahminle ve her ne kadar günümüz Kıbrıs’ında sol ve sağ karma/karışık olmuşsa da Siber’e gitmeyen sol oyların Akıncı’ya, Eroğlu’na gitmeyen (DP’li) sağ oyların da Özersay’a gittiği varsayılabilir.

Yâni Akıncı Siber’in, Özersay da Eroğlu’nun tabanından oy (ç)almıştır.

Demek ki Eroğlu % 28 (+ Özersay %21) eşittir % 49; Akıncı %26 (+ Siber %22) eşittir % 48 ediyor ki kafa kafaya bir durum mevcuttur.

Akıncı, CTP’ye ziyarete gittiğinde “Gailemiz ortaktır” deyip ikinci tur için oy istemiş.

CTP’nin ipe un sermekten başka gailesi olsaydı kendi adayı Siber’e oy verirdi ilk turda.

İkinci tur için Serdar’ın söylediği şu söz oldukça önemlidir..

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Derviş Eroğlu’nun seçim bürosunda yaptığı açıklamada “Her şeye rağmen sizlerin desteğiyle birinci turu birinci bitirdik” demiş. Moral bozmaya gerek olmadığını da ifade ederek, bir hafta boyunca hep birlikte daha fazla çalışıp Eroğlu’nu sandıktan çıkaracaklarını ifade ederek “Unutmayın, örgütlü güç UBP ve DP’dir” diye de devam etmiş..

(Bu lâf, aynı zamanda öteden beri söylediğimiz gibi ikinci turdan sonra muhtemel bir UBP-DP koalisyonunun da habercisidir.)

Özersay ilk turda “bir bölen” görevini icra etmiştir. Oylarının büyük çoğunluğu, zaten ait olduğu Eroğlu’na geri dönecektir.

İlk turda sandığa gitmeyen %38’in çoğu da bu sefer giderek “Eroğlu” diyecektir. Nasıl olsa Eroğlu alır diye geçen Pazar “zahmet etmediklerini” düşünüyorum..

Akıncı ise bir “fantezidir”. Madem “gailesi” KKTC idi son on senedir nerelerdeydi?

İkinci turda da CTP’nin oylarının bütününü alamayacağını, yine en fazla bu kadar toplayabileceğini tahmin ediyorum.

Akıncı Belediye Başkanlığı dönemini anlattığı kitabında şöyle bir anısına yer verir;

“Rum Belediye Başkanının evine gitmekteydik. Kanalizasyondaki sorunları konuşacaktık. Lellos’un geniş bahçeli, iki katlı mütevazi döşenmiş evinde bulunduğumuz sırada üst kattan inen merdivenin basamaklarında 7-8 yaşlarında bir erkek çocuk belirmişti. Aşağıya inmiyor, yukarıya da çıkmıyor, öylece bize bakıyordu. Lellos Dimitriadis, ‘Bu küçük oğlum Konstantinu’ diye takdim etmişti…ama Konstantinu gelip elimizi sıkmadı.’Hello’ deyip gerisin geri, üst kata çıktı. Lellos, o gün biz evden ayrıldıktan sonra oğlunun kendisine aynen şöyle dediğini aktardı: ‘Baba, onlar da bize benziyor!’”

Akıncı’nın asıl gailesi işte budur. 7-8 yaşındaki Konstantinu’nun aklıyla “onlar”ın, “biz”e benzemesine takılıp kalmıştır.

Eroğlu ise “Söz konusu olan devletse, gerisi teferruattır” diyor.

27 Nisan sabahı Eroğlu’nun ikinci dönem Cumhurbaşkanlığı’nı, 28’inde de UBP-DP koalisyonunu konuşuruz.21 Nisan 2015

57’İNCİ ALAY HER YERDE

HEPİMİZ 57’İNCİ ALAYIN NEFERİYİZ

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: