MEDYA DOSYASI /// ERDAL AKALIN : Abesle İştigal Etmek !..

Abes, dilimize Arapça kökenli bir sözcük olarak girmiştir. Anlamı ise; ‘boş, saçma sapan’ olarak bilinir. ‘Abesle iştigal etmek’ ise bir deyim olarak sıklıkla kullanılır ve ‘saçma sapan, boş ve de ıvır zıvır söylemler’ meali ile kullanılmaktadır.

Abesle iştigal etmenin örnekleri çoktur ve son zamanlarda da oldukça dikkati çeker boyutta karşımıza çıkar olmuştur.

Örneğin; bir döneme ait bazı telefon dökümleri için konuşan bir bakanımız ki, sanırım bilim ve teknoloji işleri ile ilgili koltukta oturmaktadır, şöyle bir yorum yapmıştı; ‘O tapelere bir bakınca hemen kurgulama olduğunu anladım!’. Kısa süre sonra ise, o telefon dökümlerinin sahte değil gerçek olduğu yetkili uzmanlarca açıklanınca, Sayın Bakan’ın yüzü kızarmış mıdır, bilemiyorum. Ama siyasi tarihimize ıvır zıvır ve saçma bir savunma olarak geçmiştir!

Yakın dönemde de abesle iştigal etmenin bir başka örneğini yaşamış olduk. Adı kara para aklama, altın kaçakçılığı ve rüşvet verme olayları ile ünlenen yabancı kökenli bir iş insanı, Beşiktaş Kulübü’nün inşa ettirmekte olduğu stadyumdan bir loca kiralamış. Sanırım bir milyon iki yüz bin lirayı da nakit olarak ödemiş. Beşiktaş taraftarı olan ‘çArşı’ grubu ise, bu denli şaibeli kişinin kulüp üyesi olmasını ve bir loca kiralamasını içine sindiremeyerek yönetimi eleştirdi. Kulübün başkanı olan Sayın Fikret Orman, durumu şöyle idare etmek yolunu seçmişti; ‘O kişinin gözünün içine bir baktım ki, Beşiktaşlı olduğunu hemen anladım!’. Buyurun buradan yakın, abesle iştigal etmenin daniskası değil midir?!.

Abesle iştigal etmenin bir başka örneği de gene futbol dünyasından çıkageldi. İyi ve ünlü bir futbolcu olarak çokça para sahibi olan ve medyatik kalabilmek adına akıl almaz sakillikleri ile gittikçe ünlenen Arda Turan, başımıza ekonomist kesildi. Ülkemizi hemen her hafta ziyaret ederek gece kulüplerini öksüz bırakmayan futbolcu, sıkı bir yorumla karşımıza çıktı bu kez; ‘Ekonomimiz çok iyi durumdadır!’. Yılda birkaç milyon avroya para demeyen, kız arkadaşlarına cipler ve Rolex saatler alabilen bonkör futbolcumuzun ekonomi bilgisi de her halde kendinden menkuldür. Belki de yakın arkadaşı Acun Bey böyle konuşmasının doğru olacağına işaret etmiştir. Arda Turan da, yalın iktisat bilgisini medyaya taşıyarak abesle iştigal etmekten korkmamıştır!

AK-ŞAKA olarak canımı acıtan bir saçmalık ise İzmir’den yansıdı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı olan Sayın Atilla Sertel’i, Mersin İmece okurları da tanırlar. Mersin’e ziyareti sırasında gazetemizi gelmekle kalmamış, birkaç yazısı ile sayfalarımızı da onurlandırmıştı. Üstelik, Balyoz ve Ergenekon sanıkları adına bir Silivri Kahramanı olarak belleklerimize yerleşmişti.

Atilla Sertel, milletvekili olmak adına ikinci denemesini başarı ile tamamlamış ve İzmir’de seçilebilecek sıraya yerleşmişti. Adaylığı İl Seçim Kurulunca onaylanmışken, akıl almaz bir saçmalık ortaya çıkıverdi.

CHP kökenli üç kişi tarafından, Basın ve İlan Kurumu üyeliğinden istifa etmediği için hakkında itirazda bulunuldu. İtiraz, İl Seçim Kurulu tarafından kabul görmeyince, bu kez aynı CHP’li kişiler Yüksek Seçim Kurulu’na itirazlarını yenilediler. İhbarda bulunan üç kişiden ikisinin ise seçim ve aday listesi ile bir ilgilerinin olmadığını öğrenince, böyle abuk sabuk, ıvır zıvır işlere neden bulaştıklarını anlamakta zorluk çeker olduk. Kanımca, tam anlamı ile abesle iştigal ederek bir başka kişinin maşası oldukları anlaşılmıştı.

YSK, Atilla Sertel’in adaylığını iptal etti. Hukukçulara göre ise bu iptal yasal zeminden çok siyasi zemine oturtularak karara bağlanmıştı. Atilla Sertel’in avukatı şimdi de Anayasa Mahkemesi nezdinde itirazda bulunarak konunun düzeltilmesine çabalıyor. Yakında sonucu öğreneceğiz.

Sevgili Erdal İzgi’nin güzel kalemi ile bu itirazcıların elma kurtları gibi, meyveyi içinden kemiren siyaset zorbaları olduğunu da böylece öğrenmiş olduk. Bu elma kurtları, kısa süre içerisinde davranışlarının ‘abesle iştigal olduğunu’ sanırım anlayacaklardır. Herhalde CHP il yönetimi de bu elma kurtlarını bağrına basmaya devam etmeyecektir!

Yazımızı merhum Can Yücel ile noktalamakta yarar görüyorum. Böylece abesle iştigal edenleri ayrı bir kefeye koyabilmek olanaklı olabilir diye düşünerek;

“Ülke Bölünsün İstiyorum!

Yandaş,

Yalaka,

ve Yavşaklar

Bir tarafa!

Onurlu

Şerefli,

Emekçi,

ve Vatansever İnsanlar

Bir tarafa!”

Erdal Akalın (22.04.2015)

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: