CIA DOSYASI : Romanya eski Cumhurbaşkanı İliescu, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA hapishanelerini kabul etti

Romanya eski Cumhurbaşkanı Ion İliescu, 2003 senesinde Romanya’da ABD ‘nın ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ismine bir büro açması için lazım gelen belgeyi imzaladığını açıkladı.

Devrim ertesi ve 2000-2004 seneleri arasında Romanya cumhurbaşkanlığı görevini yapan Ion İliescu Alman dergisi Spiegel’e verdiği röportajda, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA hapishanelerinin Romanya’da bulunduğunu açıkladı. Ion İliescu, eski Polonya Devlet Başkanı Alexander Kwasniewski’den akabinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA hapishanelerini kabul eden ikinci devlet başkanı oldu.

Eski Cumhurbaşkanı dergiye verdiği röportajında, Amerikalı müttefiklerin 2002 senesi sonu 2003 senesi başlarında bir bina istediklerini ve bu isteği onayladığını ifade etti . İliescu, bina ayrıntıları ile Dış İstihbarat Servisi (SIE) şefinin ilgilendiğini belirtti . O zamanlar NATO üyeliği sürecinde olan Romanya için bunun ABD ‘ya bir jest olduğunu ifade eden İliescu " ABD ile müttefikimiz olarak Afganistan’da, Ortadoğu’da beraber savaştık bu nedenden ABD ‘ya karşı güvenimiz bulunmakta ve verdiğimiz binadaki aktivitelere devlet olarak karışmadık." diye belirtti . Ayrıca 85 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı " Şayet orada yapılanları bilseydik tavrımız pozitif olmazdı." diye ekledi.

Spiegel’e açıklama yapan dönemin Dış İstihbarat Servisi (SIE) şefi İoan Talpes ise verilmekte olan yerin bir transit merkezi olarak kullanılacağını ve Amerikalıların, Romanya’nın buradaki hiçbir şeyi bilmemesini istemesinin tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısını yaptığını ve durumu İliescu’ya belirttiğini belirtti . Talpes, ancak Roman yetkililerin Bükreş’te mevcut bulunan bu ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA merkezinde ne olup bittiğini bilmek istemediklerini iddia etti.

Önceki haftalarda bir televizyon programında eski Cumhurbaşkanı Basescu’nun reddettiği Romanya’daki ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA merkezinin 2003 senesinde Polonya’da ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA sorgu merkezinin, kapatılması akabinda açıldığı belirtiliyor. CİHANRomanya eski Cumhurbaşkanı İliescu, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA hapishanelerini kabul etti

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: