ERMENİ SORUNU DOSYASI : 33 yıldır gizlenen Ermeni belgeleri

TRT programcısı Nazmi Kal, 33 yıldır arşivlerde tutulan ve Ermeni soykırımı yalanını ortaya çıkaran bir belgeselin öyküsünü anlattı. Aydınlık’a konuşan Kal, TRT’nin 1982 yılında kendisine Türkiye’de Ermeni çetelerin zulmü ile ilgili araştırma görevi verdiğini kaydederek, “Bu görev için bana bir araç ve teknik ekip verildi. Uzun bir çalışma yaptık. 22 ili dolaştık. Ermeni çetelerin zulmüne uğramış, yakınları öldürülmüş tanıklarla görüşmeler yaptım. Olayları sordum. Dehşet verici şeyler anlattılar. Çektiğimiz görüntülerin içinde Ermeni çetelerin kurşun izleri bile vardı. Adana’da Kahyaoğlu çiftliğinde öldürülen 37 kişinin öyküsü vardı” dedi.

‘2013’TE DİLEKÇE VERDİM’

Yaptığı çekimleri TRT’ye teslim ettiğini, ancak bütün çabalarına rağmen hazırladığı programın yayınlanmadığını, bir elin bu görüntülerin yayınlanmasını engellediğini vurgulayan Kal, genç kuşakların gerçekleri öğrenmesinin engellendiğini savundu. Gerçeklerin halkın gözünden kaçırılarak, Türk kamuoyunun soykırım yalanına inanmaya zorlandığını ifade eden Kal, kritik bir bilgi de verdi. Ermeni soykırımı yalanının 100. yılında Türkiye üzerine baskıların artacağını düşünen Kal, 4 Şubat 2013’te TRT Genel Müdürlüğüne bir dilekçe vererek 1982’de hazırladığı programın gösterilmesini istedi. Ancak yine sonuç alamadı. Nazmi Kal’ın TRT Genel Müdürlüğüne verdiği dilekçe özetle şöyle:

‘MGK GÖREV VERDİ’

“1982 yılında Milli Güvenlik Kurulu’ndan gelen bir yazı ile Anadolu’da Ermeni mezalimine tanık olmuş kişilerle röportajlar yapmak üzere yıllık iznimden çağrılarak görevlendirildim. 1982’de 1915 olaylarının tanıkları henüz hayatta idiler. 1900 doğumlu ve 82 yaşında olsalar bile olaylara tanık olmuşlardı. Kaldı ki 90 yaşın üzerinde sanırım 70 kişi ile konuştum. Bu kişiler sadece gördüklerini anlatabilen, yorum yapacak kişiler değillerdi. Anlattıkları gerçeklerin aynası idi.

‘BANTLARI BULDUM’

Sanırım 2004 yılı idi, TRT denetimcileri odasında oturuyordum. O günlerde yine Ermeni olayları konuşuluyordu. Bana ‘Senin o bantlar nerede’ diye sordular. Ben de bir iki yıl önce Televizyon Müdürü Gürkan Elçi’ye sormuştum bantlar nerede diye. Bana ‘O bantları betacama çevirtmek için Almanya’ya gönderdik fakat çok pahalı olduğu için hepsini yaptırmaktan vazgeçtik’ demişti. Ben bunu söyleyince odada oturan Çağatay Bey ‘Ne, ne! Ne yapmışlar, ben o zaman Berlin Temsilcisi idim. Bantlar bana geldi, hepsini betacama çektim ve arşive gönderdim” dedi. Hemen arşive indim ve 1982’de çektiğim 9 adet 90’lık bandı orada gördüm. Birini makineye taktım, evet o bantlardı.

‘ERMENİ ÇETELERİN KATLİAMI İSPATLANIYORDU’

Bu bantlardaki konuşmalar Türklerin değil, Ermeni çetelerin katliam yaptıklarını çok net anlatımlarla gözler önüne sermektedir. Ben bu bantları çeken kişi olarak hiçbir maddi karşılık beklemeden hizmet vermeye hazırım. Ayrıca eğer buna da izin verilmezse, bantların seslerini bana veriniz. Geliri istediğiniz yere verilmek üzere bu konuşmaları kitap yapmak istiyorum. Aksi davranış bende devletimizin Ermeni soykırımını kabul etmek gibi bir düşüncede olabileceği kanaatimi güçlendirecektir.”

1915 BELGESELİNE LONDRA’DA BÜYÜK İLGİ

Soykırım iddialarının yüzüncü yılı nedeniyle, Türkiye’yi suçlu ilan etmeye çalışanlar, medyatik isimlere milyon dolarlık yatırımlarla propaganda filmleri çektirdiler. Gerçek bir imeceyle hazırlanan ve yabancı arşivlere dayanarak Türkiye’nin tezlerini anlatan tek film ise “Ermeni Belgeleriyle 1915” belgeseli. Yönetmenliğini Serkan Koç’un üstlendiği belgeselin ilk gösterimi, 20 Nisan’da İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. Yönetmen Koç, 1915 olaylarının mimarının İngiltere olduğuna dikkat çekerek, ilk gösterim için özellikle Londra’yı tercih ettiklerini vurguladı. Trafalgar Meydanı’nda, Kraliyet Yolu üzerinde bir salonda gösterilen filme, ilgi büyüktü. Büyükelçilik Müsteşarı Elvan Hacıefendioğlu, Londra Belediye Meclis Üyesi Richard Curthoys, BBC yöneticisi Jean Micheal Duffrene, Yunanistan Elçiliği Müsteşarı Timothy Campbell’ın da aralarında bulunduğu pekçok diplomat ve parlamenterin yanı sıra Oxford ve Cambridge üniversitelerinden profesörler de katılımcılar arasındaydı. Belgesele olan ilgiden dolayı ikinci gösterim yapılacağı öğrenildi.

‘GİZLİ ARŞİVLERİ AÇIN’

‘1915’, İngiliz izleyicilerinden tam not aldı. Katılımcılar özellikle filmin düşmanlık gütmemesini önemsediklerini belirttiler. Koç da şunları söyledi: “Bir özür ve kabul mü bekliyorsunuz? Dönemin emperyalist planlarını yapanlar sorumluluklarını kabul etmelidir. Bir iç savaş yaşanmıştır. İngiltere ve Fransa bu nedenle, hem Türklerden hem Ermenilerden özür dilemelidir. İngiliz dostlarımızdan beklediğimiz, bu sorumluluklarını kabul etmeleri ve gizli arşivlerini açmalarıdır.”

SARKISYAN’IN UMUDU ERDOĞAN

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Azati Sarkisyan, 24 Nisan öncesi yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan daha güçlü bir açıklama yaparsa ilişkiler normale döner” dedi. CNN Türk’ün sorularını yanıtlayan Sarkisyan, 1915 olaylarıyla ilgili “Türkler de Ermeniler de bu bölgede. Komşu olmayı biz seçmedik. Türkler protokolleri imzalasaydı her şey çok farklı olurdu. Protokolleri Meclis’ten çekmek, Türkiye’ye verilen siyasi bir mesajdı. Biz imzamızı çekmedik, Türkiye imzalarsa biz de imzalarız” diye konuştu. Başbakan Davutoğlu’nun 1915 olaylarıyla ilgili mesajını da değerlendiren Sarkisyan, “Uluslararası kamuoyuna yönelik bir açıklama. Umarım Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Nisan’da daha güçlü bir açıklama yapar ilişkiler tekrar normale döner” dedi.

AVUSTURYA ELÇİMİZİ ÇAĞIRDIK

Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan 6 parti, 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınladı. Parlamento Başkanı Doris Bures, 1915’te Ermenilerin tutuklamasıyla başlayan olayların “tehcir” ile devam ettiğini ve “soykırım” ile son bulduğunu öne sürdü. Bildiri üzerine ulusal gazetelere ilan veren Avusturya Türk Dernekleri Platformu, 1915’de yaşanan olayların siyasilerin değil, tarihçilerin çözmesi gerektiğini vurguladı. Stefanplatz Meydanı’nda toplanarak bildiriye tepki gösteren platform üyeleri, Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile üzerinde “Siyaset tarihi yeniden yazamaz, tarihi tarihçilere bırakın”, “Soykırım yalanına son-Yalanı inkar ediyoruz, tarihi değil” yazılı pankartlar açtı. Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada, parlamentonun suç isnat etme gibi bir hak ve yetkisi olmadığı vurgulanırken, Türkiye’nin Viyana büyükelçisinin de merkeze çağırıldığı belirtildi.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: