ALMANYA VE BND DOSYASI : Telekulak Skandalı Alman İstihbaratına Uzandı

Almanya ile ABD arasında yaşanan telekulak skandalı çerçevesinde ortaya atılan yeni iddialar gözleri Alman istihbarat servisi BND’ye çevirtti.

Almanya ile ABD arasında yaşanan telekulak skandalı çerçevesinde ortaya atılan yeni iddialar gözleri Alman istihbarat servisi BND’ye çevirtti. Alman medyasında ki iddialara göre Amerikan istihbaratı NSA, Avrupa’da siyasetçi ve şirketleri dinlemek için BND’yi kullandı. Federal Savcılık iddialar hakkında soruşturma başlattı.

‘Telekulak Skandalı’ çerçevesinde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ilgili yeni iddialar gözleri Almanya’nın dış istihbarat teşkilatı Federal Haberalma Servisi’ne (BND) çevirtti.

Alman medyasında yer alan iddialara göre NSA, Avrupa’da siyasetçi ve şirketleri dinlemek için BND’yi kullandı.

Federal Meclis’te ‘NSA skandalını’ aydınlatmak üzere kurulan Araştırma Komisyonu’nun Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başkanı Patrick Sensburg, Federal Başsavcı Harald Range’nin iki istihbarat teşkilatının işbirliği ilgili iddialar hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Sensburg, Federal Savcılığın isteği üzerine komisyonun oturum protokollerinin ulaştırılacağını bildirdi.

Muhalefetteki partiler ise Federal Hükümet’ten olayın acilen aydınlatılmasını talep etti. BND Başkanı Gerhard Schindler’in istifası etmesi gerektiğini söyleyen Sol Parti Başkanı Bernd Riexinger, hükümetin Alman istihbarat teşkilatının ne derece yasalara aykırı olarak Amerikan gizli servisleri için istihdam edildiğini açıklaması gerektiğini söyledi.

Yeşiller Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Katrin Göring-Eckardt ise BND’nin kontrolünden Başbakanlık Dairesinin ve Başbakan Merkel’in sorumlu olduğuna dikkat çekti. “Başbakan olayın eksiksiz aydınlatılmasını sağlamalı” açıklamasında bulunan Göring-Eckardt, Merkel’in iki yıl önce ‘Dostlar arasında dinleme olmaz’ ifadesini hatırlattı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise Başbakanlık Dairesi’nin BND ile birkaç haftadır bu iddiaları değerlendirdiğini, olayın eksiksiz aydınlatılması için direktif verildiğini aktardı. Diğer taraftan ise veri hacmi itibariyle dünyanın en büyük İnternet Değişim Noktası’nı (İDN) işleten, Almanya’nın önde gelen internet şirketlerinden DE-CIX’in, müşterilerinin iletişim trafiğini izlediği gerekçesiyle BND hakkında dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: