ERMENİ SORUNU DOSYASI /// ORHAN TAN : ERMENİ PROPAGANDASI – 131

Ermeni propagandaları sonucu gelişen bazı olaylara ait aldığımız haberlerin özetlerini aşağıda sunuyorum. Bu mesajıma da yorum kabul eden sitelerin haberlerini dahil ettim. Sitelerin çoğunun (Mad. 8 ve 9 hariç) yorumlarımızı kabul edeceğini düşünüyorum. Daha aktif biçimde mücadele etmek, özellikle de Ermeni iddialarını çürütmek üzere tartışma platformlarına katılarak gerekli yorumlarda bulunmayı bir kere daha hatırlatmak isterim. Ayrıca, dün gönderdiğim mesajıma ek yaptığım “YORUMLARIMIZ İÇİN WEB SİTESİ LİNKLERİ” ni , bugünkü haber linklerini de ilave ederek güncel tutabilirsiniz.

Saygılar,

Orhan Tan

***

1.Newsbusters.org’ da yer alan habere göre : “ NBC sözde Ermeni soykırımını haber olarak almış, ABC ve CBS almamış.”

Haber Özeti; “…..Cuma günü NBC, 1915 ‘ te başlayan sözde soykırımla ilgili haberi izleyicileri ile paylaştı…. Spiker Lester Holt 27 saniyelik bilgi vererek, ‘yakın geçmişte Papa Francis’ in 20 nci yüzyıldaki ilk soykırım dediği, can sıkıcı 100 üncü yıl dünyanın her tarafında anılıyor’ dedi…..ABC ve NBC sözde toplu katliamlarla ilgili haber yapmadı…..Spiker, Obama’ nın Başkanlık seçimlerinde verdiği sözü 7 yıldır yerine getirmediğini belirtmedi…. Obama’ nın , Türkiye’ ye şimdiki bakışı ‘ NATO’ daki çoğunluğu Müslüman olan tek ülke….ABD’ nin arkasından NATO’ da 2 nci büyük askeri güç…. Suriye, IŞİD, İran ve Orta Doğu’ nun diğer konuları….’…..ve Türkiye tarihi inkar ediyor….”

2. Breitbart.com’ un haberine göre : “ Türk protestocuları 100 üncü yıl yürüyüşüne karşı Konsolosluk önünde toplandı”

Haber Özeti; “…..130.000 Ermeni, dünyaya sözde soykırımı tanımaları için yaptıkları çağrıları hatırlatmak üzere, Cuma günü Hollywood ve Los Angeles caddelerinde yürüdüler….Türk hükümeti tanımıyor….Yürüyüş Los Angeles’ teki Türk Konsolosluğu önünde sona erdi….Fakat, son noktada Türk ve Ermeni göstericiler arasında su şişeleri ve çiğ yumurtalar atılmak sureti ile sert olaylar meydana geldi…. Polisler, kaosun artmasını önlemek üzere hazır bulundular ve basın mensuplarına, yaralanmamaları için kalabalıktan uzak durmalarını istedi…..”

3. Cbc.ca/news’ un verdiği habere göre: “ Atom Egoyan sözde soykırım için kanayan bir yara dedi”

Haber Özeti; “…..Kanadalı Ermeni film yapımcısı Atom Egoyan Osmanlı Türklerinin Ermenileri öldürdüğü ve sürdüğünün yüzüncü yılında konuşarak Türkiye’ yi bu ölümleri soykırım olarak kabul etmeye çağırdı…..Tarihçilerin yaptığı tahmine göre katliamlarda 1,5 milyon Ermeni öldürüldü, BM, Kanada ve 20’ den fazla devlet de soykırım olarak tanıdı…..Türkiye, ölü sayısının abartıldığını belirterek soykırım olmadığını söylüyor……Egoyan, CBC Radyosunda yaptığı konuşmada Türkiye tanımadığı sürece açık bir yara olan sözde soykırım kanamaya devam edecektir …… Türkiye’ nin tanıması uzlaşma için ilk adım olacaktır dedi….. Simon Fraser Universitesi Helen Etütleri Departmanı Başkanı André Gerylomatis ise ‘Yüzyıl önce Türkiye harbe girince Rus saldırısı ile karşı karşıya kaldı ve kendisini kuşatılmış hissetti. Bu kuşatılmışlık duygusu, bu korku Hükümeti Ermenileri yok etmeye itti….Osmanlı devleti 1922’ de yıkıldı ve Batı ülkeleri yeni Türkiye Cumhuriyetini ölümler nedeniyle suçlamıyor…. Türkiye, tarihi gerçeği kabul ederek….bunu yapan Türkiye Cumhuriyeti değil, Osmanlılar diyerek (Batılı ülkeler böyle olduğunu zaten biliyorlar) basitçe ellerini yıkayabilir….. ‘ dedi…..”

4. Hometownstation.com’ un haberine göre; “ Eyalet Meclisinde Ermeni dostluk gurubu üyesi Scott Wilk Ermeni sözde soykırımı adalet yürüyüşüne katıldı”

Haber Özeti; “….. Cuma günü binlerce kişi Osmanlı İmparatorluğunun şimdiki Türkiye topraklarında yaptığı sözde soykırımı protesto amacı ile adalet yürüyüşü yaptı…….Bu yürüyüşe Eyalet Meclisi Ermeni dostluk gurubu üyesi Scott Wilk de katıldı….Wilk, ABD yönetiminin sözde soykırımı kabul etmesi için çağrıda bulunanlar arasında yer aldı…. Meclis platformunda bir konuşma yapan Wilk; ‘Obama’ nın daha önce sözde soykırımı tanıyacağını söylediğini belirterek ulusumuz jeopolitikle değil, doğru olan şeyle ilgilenir….. Bu 20 nci yüzyılın ilk sözde soykırımıdır…..’ dedi…..Santa Clara iş kadınlarından Inessa Chavez ; ‘ Ermenistan’a gittiğimde, Türkiye sınırına yaklaşma, tehlikeli , bu çizgiyi geçersen öldürürler’ dendiğini söylüyor…..Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 1915’ te olanları soykırım olarak tanımlayamayız diyor…. Soykırım konusundaki kitabı ile Pulitzer ödülü kazanan Samantha Power yönetimi sözde soykırımı tanımamakla ve bu gibi düşmanlıkları durdurmak için gayret sarf etmediği için suçluyor….” NOT; Yazıda Sözde soykırımın nasıl başladığı, o sıralarda kaç Ermeni vatandaşın ülkede yaşadığı, , kaç kişinin ve nasıl hayatını kaybettiği…..konusunda Ermeni iddiaları paralelinde ifadeler yer alıyor…..Ayrıca, sözde soykırımı kimlerin kabul edip etmediği…..bir yıl once Erdoğan’ ın kurbanların acılarını ilk defa dile getirdiği belirtiliyor…..”

5. Sgvtribune.com’ da yer alan habere göre; “ Montebello’ da sözde soykırımın 100 üncü yılında adalet isteniyor.”

Haber Özeti; “…..Montebello’ daki anma törenleri sırasında herkes Ermenilerin 100 yıl önce yaşadığı korkunç olaylar nedeniyle gergin iken dinleyiciler arasında oturan yaşlı bir kadın öyle görünmüyordu……101 Yaşındaki Yevnige Salibian bu sözde insanlığa karşı suça şahit olmuştu…. Torununun çocuğu Oshagan Merjanian Salibian’ ın çektiği sıkıntıları şöyle anlattı; ‘Büyük büyük annem ABD’ ye gelmeden üç ülkede dört savaş yaşadı…. Sözde soykırım düşmanlıklarına şahit oldu….’ …..Pek çok konuşmacı Türkiye ve ABD’ nin sözde soykırımı tanımamasından hayal kırıklığına uğradıklarını belirttiler…… Kongre ÜyeleriAdam Schiff, Linda Sanchez ve Judy Chu sözde soykırımın resmen kabul edilmesini destekleyen konuşmalar yaptılar…. Schiff, bazı hükümetler sözde soykırımı tanımamasına rağmen dünya olayı giderek daha iyi anlıyor dedi….

6. Hometownlife.com’ un haber başlığı; “ Novi şehri Ermeni sözde soykırımının 100 üncü yılını tanıyan bir bildiri yayımladı.”

Haber Özeti; “…..Novi Belediye Başkanı Bob Gatt 20 Nisan’ da Şehir Meclisinde bildiriyi okuyarak ‘ Bütün Novi sakinleri Amerikan Ermenilerinin hatıralarına katılıyor ve gelecekte insanlığa karşı bu tip suçların önlenmesini arzu ediyor…..’ Bildiride sözde soykırımın 1915 – 1923 yılları arasında cereyan ettiği ve 1,5 milyon Hristiyan Ermeninin yok edildiğini, zorla sürgünler yapıldığı belirtiliyor….”

7. Patheos.com’ daki haber başlığı : “ Ermeni sözde soykırımının ayırıcı özelliği ne?”

Haber Özeti; “…..Nicholas Kristof, twitter’ dan şöyle diyor: ‘Obama iki yönden haksız; 1. O, sözde bir soykırım idi, büyük zulüm değil, 2. İlk büyük zulüm muhtemelen daha önce Filipin – Amerikan Harbinde sivillerin öldürülmesidir….’….Bu yıl 20 nci yüzyılın ilk büyük zulümü olan Meds Yeghern’ in 100 üncü yılını anıyoruz….. 1915’ ten başlayarak Osmanlı İmparatorluğu Ermeni halkını sürmeye, katletmeye ve ölüm yürüyüşlerine tabi tutmaya başladı…. 1,5 milyon Ermeni yok edildi…..Obama’ nın, Türkiye ile diplomatik bir gerginlikten kaçınmak için soykırım yerine toplu zulüm terimini kullanıyor…..Filipinlere gelince, ABD 250.000 erkek, kadın, çocuk savaşan veya sivili iç harbi önlemek üzere öldürdü……Türkiye, Modern ve medeni bir ülke olarak kabul edilmek istiyor…NATO’ nun bir parçası…… Uzun zamandır AB’ ne üye olmak istiyor, ancak, vaz geçtiklerine inanıyorum….. Medeni ülkeler geçmişlerindeki çirkin işleri kabul ediyorlar….Onlar, “ her iki taraf da yaptı”, veya “ teknik olarak o sıralarda soykırım terimi yoktu” demekte ısrar etmiyorlar……”

8. Armenianweekly.com’ un haberine göre; “ Binlerce Torontolu sözde soykırımın yüzüncü yılını andı”

Haber Özeti; “…..19 Nisanda 5.000’ den fazla Torontolu sözde soykırımın 100 üncü yılını kutladı……Hükümet bu eylemde her seviyede temsil edildi…. Başbakan Kathleen Wynne şunları söyledi; ‘ Korkunç bir trajedi…insanlık tarihinde karanlık bir dönem….bir asır geçmesine rağmen ne bu olayların korkunçluğu azaldı, ne de Ermenistan’ daki zulümün tanınmasının önemi azaldı…..’ Savunma Bakanı, ve Toronto Belediye Başkanı topluluğa hitap ettiler…. filim yapımcısı Atom Egoyan da hisli bir konuşma yaptı….Etkinlikte parlamento üyeleri, yabancı diplomatlar, Almanya, Lübnan, Arjantin ve Kıbrıs (Rum Kesimi) temsilcileri de hazır bulundular….. Katılımcılara, Nisan ayının ‘ Soykırımı Hatırlama, Tel’ in etme ve Önleme’ ayı olması için yakında Kanada Millet Meclisine verilecek M-587 önerisini desteklemeleri istendi…..”

9. Armenianweekly.com’ daki haber başlığı ; “Bir Ermeni gencinden Türkiye’ ye Mektup”

Haber Özeti; “….. Mektup Dear Turkey diye başlıyor….. Büyürken “kin” kelimesi ebeveynlerim tarafından kesinlikle yasaklanmıştı…Bu kelimeyi çok isyankar olmadığım sürece kullanmadım…..Büyükannem olayları anlatınca ‘ Türkiye’ den nefret ediyorum” demeye başladım….Şimdi büyüdüm ve daha olgun düşünmek istiyorum….Şimdi Türkiye’ den nefret etmem için bir neden olmadığını biliyorum… Her şeye rağmen sizin bir kısmınız ben’ im; Van, Ani, Muş, Kars, Diyarbakır….devam etmemi ister misiniz? Fakat, bu sizin hatanız değil…….Bu mektubu kinden kurtulduğumu bilmeniz için yazıyorum….Siz de kininizi bitirin………Büyük Büyükannemi kovduğunuz için atalarımın topraklarında yaşamıyorum….Ölene kadar O’ nunu ve diğer aile fertlerimizi kovduğunuz için sizi suçlayacağım….. Ancak, gözümün önündeki en güzel şey olmasına rağmen topraklarımı isteme konusunda sizi suçlamayacağım…..Bizi, bildiğim en güçlü ulus yaptığınız için size teşekkür ederim. Ani Khachatourian”

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: