ERMENİ SORUNU DOSYASI /// ORHAN TAN : ERMENİ PROPAGANDASI – 132

Ermeni propagandaları sonucu gelişen bazı olaylara ait aldığımız haberlerin özetlerini aşağıda sunuyorum. Bu mesajıma Mad. 1’ deki yazı hariç yorum kabul eden sitelerin haberlerini dahil ettim. Sitelerin çoğunun yorumlarımızı kabul edeceğini düşünüyorum. Daha aktif biçimde mücadele etmek, özellikle de Ermeni iddialarını çürütmek üzere tartışma platformlarına katılarak gerekli yorumlarda bulunmayı bir kere daha hatırlatmak isterim. Ancak, bu konuda pek aktif olmadığımızı da üzüntülerimle belirtmek istiyorum. Ayrıca, daha önce gönderdiğim “YORUMLARIMIZ İÇİN WEB SİTESİ LİNKLERİ” ekine bugünkü haber linklerini de ilave ederek güncel tutabilirsiniz.

Saygılar,

Orhan Tan

1.Armenianow.com’ da yer alan haber başlığı : “ Ermeni sözde soykırımı100 : Bulgaristan parlamentosunun tanıma kararı Türkiye’ yi öfkelendirdi.”

Haberin Özeti; “ Ankara, Bulgar parlamentosunu Ermeni sözde katliamlarını tanıdığı için kınadı…..Sofya, Osmanlı dönemindeki sözde soykırımın anma gününde kararı benimsedi…..Türk Dışişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı: ‘Bulgar parlamentosu, Türkiye’ nin bu tarihi konuda yaptığı insani ve sağlam girişimleri göz ardı ederek, maalesef içindeki bazı aşırı elemanlara teslim olarak bu kararı almıştır. Şüphesiz bu karar Türk – Bulgar ilişkilerini olumsuz etkileyecektir. Bu açıklama Ankara’ daki Bulgar Büyükelçisi çağrılarak kendisine bildirilmiştir.’…. Avusturya’ dan sonra Ermeni sözde katliamlarını kabul eden Bulgaristan, 1inci Dünya Savaşında Osmanlı müttefiki olan ikinci devlettir. ….. Bu savaşta Osmanlı Devletini destekleyen Almanya’ da parlamenterler tarafından kabul edilmiş tanıma önergesi yakında Bundestag’ da oylamaya sunulacaktır…..Keza, Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da 23 Nisan’ daki bildirisinde 1,5 milyon Ermeni’ nin sözde katledildiklerinin soykırım olduğunu ve kınadığını belirtmişti…..Türkiye, geçen hafta Rusya ve Fransa’ yı pozisyonları nedeniyle kınamıştı…..ve 24 Nisan’ da ABD de dile getirildi…..Obama, olayları sözde soykırım oarak ifade etmemesine rağmen, Başkanlık kapasitesi çerçevesinde bu tanıma yaklaşmıştır…..

http://armenianow.com/genocide/62884/armenia_genocide_bulgaria_recognition

2. Newsday.com haberine göre : “ New York şehrinde binlerce kişi yürüyerek 1915 ‘ teki sözde Ermeni katliamlarını hatırlattı”

Haberin Özeti; “1,5 milyon Ermeninin sözde katledildikleri günün başlangıcının 100 üncü yılını anmak üzere binlerce Amerikan Ermenisi Times Meydanına akın etti….. Etnik azınlığın ölümlerine Osmanlı İmparatorluğu karar verdi…..O’ nun yerini alan Türkiye hükümeti de bunu reddediyor….” Not; Yazının devamında bilinen Ermeni iddiaları sıralanıyor ve bazı kişilerin büyüklerinden aldıkları bilgi aktarılıyor.

http://www.newsday.com/news/world/thousands-march-in-bittersweet-memory-of-armenian-genocide-100-years-ago-1.10335867

3. Nbcnewyork.com da aynı eylemi haber yapmış. Yukarıdaki habere göre farklı ifadeler özetle şöyle; “…….ABD Hükümeti Türkiye’ nin müttefiki olduğu için soykırım demiyor….. Papa bilim insanlarının geniş biçimde kabul ettikleri gibi ölümleri sözde soykırım olarak niteledi….. Erdoğan, ulusunun atalarının asla soykırım yapmadıklarında ısrar etti…… Senatör Charles Schumer kalabalığa hitap ederek ‘ Sizinle beraberim, inkarcılar güneşin altında kendilerine bir yer bulamayacaklar….Bu eylemde Taner Akçam da konuşmacılar arasında yer aldı…. Ve ‘ ABD’ nin hala kabul etmemesi sıkıcı bir durumdur, bunun gerekçesi ise Türkiye’ nin ABD Güvenlik stratejisindeki kritik konumudur….”

http://www.nbcnewyork.com/news/local/NYC-Thousands-Times-Square-Rally-Armenian-Genocide-301363421.html

4. Nquisitr.com’ da haber başlığı: “ Tanımadaki yetersizlik Sözde soykırım için bir işarettir”

Haberin Özeti; “ 24 Nisan’ da Ermeniler 1915 yılında nbaşlayan ve 1,5 milyon Ermeninin ölümü ile sonuçlanan sözde soykırımı andılar….. Türkiye, olayları kanlı bir savaşın arzu edilmeyen sonucu olarak ifade edip soykırım olduğunu kabul etmiyor…… Ermeniler sözde soykırımı anarken Türkler de büyük bir askeri zafer olan Gelibolu’ yu andılar…. Türkiye reddetmesine rağmen Erdoğan üzüntülerini bildirdi ve ilk defa bir Bakan, İstanbul Ermeni Patrikliğinin düzenlediği törene katıldı…..İsrail’ in de sözde soykırımı kabul etmemesinin bir nedeni de Azerbaycan olabilir. İsrail petrol ihtiyacının %40’ ını Azerbaycan’ dan temin ediyor ve Bakû ya savunma sistemleri satıyor. ….

http://www.inquisitr.com/2044901/lack-of-recognition-marks-commemoration-of-armenian-genocide/

5. Dailymail.co.uk’ de yer alan habere göre; “ Kim Kardashian: Obama’ nın 1,5 milyon Ermeni ölümünü sözde soykırım olarak ifade etmeyi reddetmesinin düş kırıklığı yarattığını söyledi”

Haberin Özeti; “….1915 Yılında 1,5 milyon Ermeninin Osmanlı Türkleri tarafından öldürülmesini tarihçiler 20 ncü yüzyılın ilk sözde soykırımı olarak tanımlarlar….. Obama, Başkanlık kampanyasında söz vermişken bu sözde katliamlara soykırım demeyi reddediyor…..Türk yetkilileri şiddetle reddediyor ve Obama da yakın Türk müttefikini gücendirmek istemiyor….Babası tarafından Ermeni olan Kim Kardashian katliamların sözde soykırım olduğunu ifade ederek Obama’ nın da kabul etmesini istedi…….Obama, senatör iken ve başkanlık kampanyası sırasında Ermeni ölümlerinin sözde soykırım olduğunu belirtiyordu……”

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3057693/Kim-Kardashian-s-disappointing-President-Obama-refused-Armenian-deaths-genocide.html

6. Dailytexanonline.com haberine göre ; “ Öğrenciler ve yerel Ermeni toplumu Ermeni sözde soykırımının 100 üncü yılını andılar”

Haberin Özeti; “….Öğrenciler ve yerel Ermeni toplumu Ermeni sözde tarihi trajediyi mum yakarak andılar……Erivan’ daki anıtın bir kopyası yapıldı….. Karen Aroian, hedef Ermeni sözde soykırımı, diğer soykırımlar ve toplu katliamlar için farkındalaığı artırmaktır dedi….. Ronald Reagan’ dan sonra hiçbir başkan soykırım kelimesini kullanmadı…. Nyrie Kasparian1, 5 milyon Ermeninin sözde ölümünün tanınması uzun zamandır toplumun beklentisidir…. Davtyan, Ermeni toplumunun geçmişini hatırlayarak soykırımların tekrar yaşanmamsı için kararlı olduklarını söyledi……”

http://www.dailytexanonline.com/2015/04/27/students-members-of-local-armenian-community-commemorate-100th-anniversary-of-armenian

7. Pri.org’ taki haber ; “ Sözde soykırımdan kurtulan 101 Yaşındaki Ermeni Hikayesini anlatıyor”

Haberin Özeti; “….Yevnige Salibian Antep’ teki evlerini ve kadın, çocuk, ihtiyar sonu ölüm olacak çöle doğru yürüyüşlerini hatırlıyor…..Türklerin ellerinde kırbaçlar vardı….Çocukların çığlıkları kulaklarımdan çıkmıyor diyor..….101 Yaşındaki Salibian , sağ kurtulanların sonuncuları içinde….. ABD’deki en kalabalık Ermeni toplumunun yaşadığı Los Angeles sözde soykırımın uluslar arası tanınma noksanını hissediyor…. Türk hükümet, çok sayıda Ermeninin öldüğünü kabul ediyor, ancak, bu ölümlerin sistematik biçimde yapıldığını kabul etmiyor…..ABD’ de 43 eyalet Ermenilere yapılanın sözde soykırım olduğunu kabul ediyor….Fakat, ABD yönetimi olaya sözde soykırım diyemiyor…..Obama , 2006 yılında sözde soykırım için ‘ gerçeklerle desteklenen tarihi bir ifadedir’ demişti…… Film yapımcısı Mouhibian ‘ O bizim için tarih kitabında bir bölüm değildir, Los Angeles’ te bizleri çıldırtıyor, bizleri mirasımıza bağlıyor’ diyor…..

http://www.pri.org/stories/2015-04-27/101-year-old-armenian-genocide-survivor-tells-her-story

8. Huffingtonpost’ taki haber başlığı: “ Ermeni sözde soykırımı ve tanınmaması”

Haberin Özeti; “….Ermeni sözde soykırımı 1915 yılında başladı…..Bir zamanların güçlü Osmanlı İmparatorluğu büyük toprak kayıpları yaşadı, ekonomisi bozuldu….1908 Yılında Sultan kendilerine Jön Türkler diyen bir gurup tarafından tahttan indirilince büyük politik değişiklikler oldu… Başlangıçta demokrasiden ve hoş görüden bahsede bu gurup ülkedeki durum değişmeyince azınlıklara yöneldi…..Ermeniler, diğerlerine nazaran daha iyi durumda idiler, ticaret yapıyorlar, iş alanlarında çalışıyorlar, alt ve orta düzey idari pozisyonlarda görev alıyorlardı… Daha iyi davranılması ve daha fazla otonomi istedikleri için Ermenilere kızılıyordu……Sözde soykırımı şekillendiren güçlü bir etki de Jön Türklerin benimsedikleri milliyetçi ideoloji idi…….Ermeniler Doğu Anadolu’ da bağımsız bir devlet kurarlarsa Osmanlı Türkleri ile daha doğudaki Türkler arasında bir engel oluşturacaktı….. 1894 – 96 yıllarında Sultan Hamid’ in oluşturduğu Hamiidiye Alayları 200.000 Ermeni’ yi öldürdü…..Dünya Savaşı şiddetin daha da artmasına ve sözde soykırımın perdelenmesine yaradı…. Sözde soykırım, Ermeni liderlerinin öldürülmesi ile başladı ve Ermenilerin çok büyük bir kısmı Suriye çöllerine sürüldüler…… Savaştan sonra hükümetteki değişiklik üzerine bazı yargılamalar yapıldı, kısa zaman sonra Türkiye tutumu değiştirdi, elindeki bütün imkanları kullanarak diğerlerinin de sözde soykırımı kabul etmemesine çalıştı…… Ermenilerin baş kaldırdığı, sabotajlar yaptığı ve Ruslarla Türkiye’ ye karşı savaştığını savunan alternatif bir tarih propagandası yaptı…….” Not; Çok uzun bir yazı, önemli noktaları özetlemeye çalıştım. Yorumlarımızın yayımlanıp yayımlanmayacağını anlamak üzere aşağıdaki yorumumu yapıştırdım Bilginiz…

“The article covers some trials without giving the results. But it is very interesting that the Malta Trials are not mentioned. Is the writer afraid of stating the realities? My answer is “Yes”. The medya should be impartial in order to be credible one. No further comment. Bye…”

http://www.huffingtonpost.com/ervin-staub/the-armenian-genocide-and_1_b_7136220.html

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: