MİT DOSYASI : Kadın MİT personelinden TBMM’ye mağduriyet başvurusu

Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) haksız yere görevden alındığını söyleyen kadın personel Reyhan Yılmaz, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Görevine iade edilmesini ve özlük ve parasal hakların verilmesini isteyen Reyhan Yılmaz’a Dilekçe Komisyonu, konunun yargıda olduğu yanıtı verildi.

Ankara’dan Dilekçe Komisyonu’na başvuran ve işine son verildiğini söyleyen Reyhan Yılmaz, MİT Müsteşarlığı’nda 3. sınıf uzman olarak çalışırken haksız yere görevinden alındığını anlattı. Görevine iade edilmeyi ve mahrum kaldığı özlük haklarının verilmesini talep ettiğini belirtti.

Dilekçe Komisyonu, Reyhan Yılmaz’ın durumu hakkında Başbakanlık’tan bilgi aldı. Başbakanlık konunun yargıda olduğunu söyleyince komisyon Reyhan Yılmaz’a Anayasa’nın 138’inci maddesi uyarınca yargıya müdahale edemeyeceğini bildirdi.

Komisyonun son cetvelde yer alan Reyhan Yılmaz ilgili yanıtı şöyle:

Gereği Düşünüldü: Başbakanlık’tan alınan cevabi yazıda; Reyhan YILMAZ’ın dilekçesinin incelendiği ve konunun yargıya intikal ettigi belirtilmiştir.

Anayasa’nın “Mahkemelerin Bağımsızlığı” başlıklı 138’inci maddesinde:

Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kisi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” hükmü yer almaktadır.

3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun 6’ncı maddesinde “Türkiye Büyük Millet Meclisine… gönderilen dilekçelerden…Yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili olanlar… incelenemezler.” denilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 116/1’inci maddesinde ise, yargı mercilerinin görev alanına giren konularla ilgili dilekçelerin, Dilekçe Komisyonunda görüşülemeyeceğinin Başkanlık Divanınca karara bağlanacağı hüküm altına alınmıştır.

Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde dilekçenin, Dilekçe Komisyonunda görüsülemeyecegine karar verildi.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: