MİT DOSYASI : MİT raporuna göre Cemaat’in Doğan Grubu’ndaki tems ilcisi kim ??

MİT’in MGK’ya sunduğu Cemaat raporunda Eyüp Can da var

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) sunduğu Cemaat raporunda, gazeteci Eyüp Can’a da işaret edildiği ortaya çıktı.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın kaleme aldığı “Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları” adlı kitap daha önce gündeme gelmeyen birçok gizli belgeyi okurlarıyla buluşturuyor.

Bunlardan biri de; MGK’ya sunulan 24 Haziran 2004 tarihli MİT raporu…

AKP iktidarının 2. yılı…

O günkü MGK toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında yapılmıştı. Söz konusu MGK toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Başbakan Yardımcıları, Kuvvet Komutanları ve MGK Genel Sekreteri’nin katılımıyla beş buçuk saat sürdü.

Ve MİT’in yaptığı Gülen Cemaati sunumu MGK’ya damga vurmuştu.

Şenkal Atasagun’un müsteşarlığı döneminde hazırlanan MİT raporunda tartışma yaratacak noktalardan biri de, isim vermeden gazeteci Eyüp Can’a dair yapılan tespitti.

Eyüp Can’ın 10 yıl boyunca çalıştığı Zamangazetesinden, Doğan Grubu’nun o günlerde yayın hayatına başlattığı ReferansGazetesi’nin başına transfer olması, MİT raporunda şöyle yorumlanıyordu:

“31.05.2004 tarihinde, Doğan Medya Grubu bünyesinde yayın hayatına başlayan Referansgazetesinin başta genel yayın yönetmeni olmak üzere, kadrosunun bir kısmının Zamangazetesinden ayrılan şahıslardan oluştuğu öğrenilmiş olup, bu durum Cemaat’in önemli bir medya grubu ile geliştirilen ilişkileri bağlamında dikkat çekici bulunmuştur.”

EYÜP CAN KİMDİR

Eyüp Can 21 yaşındayken, 1994’de başladığı Zaman Gazetesi’nde 2004 yılına kadar çalıştı. “Fethullah Gülen Hocaefendi ile Ufuk Turu” adlı kitaba imza attı. 2004’de Doğan Grubu’na transfer edilerek Referans Gazetesi’nin yöneticiliğine getirildi. 2010 yılında Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturdu. Doğan Grubu bünyesindeki Radikal’in kağıda veda etmesinin ardından Hürriyet’in Dijital Yayınlar Direktörlüğü’ne getirilen Eyüp Can, daha sonra bu görevden de alındı. Eyüp Can’ın hala Doğan Grubu’nda danışman olarak çalıştığı biliniyor.

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: