NSA DOSYASI : NSA’nın Almanya casusluğundan Almanya haberdarmış !

Alman Federal hükümetinin, Amerikan istihbarat örgütü NSA’nın Almanya’da casusluk faaliyetleri yaptığını 2008’den beri bildiği ortaya çıktı.

Alman Federal Başbakanlığın, 2008 yılından beri Amerikan istihbarat örgütü NSA’nın Almanya’daki casusluk çalışmalarından haberdar olduğu bildirildi. ‘Bild am Sonntag’ isimli gazetenin verdiği habere göre, Alman dış istihbaratından sorumlu BND, Federal Başbakanlığa bu konuda bilgi vermiş.

Federal hükümet sözcüsü, konuyla ilgili belgelerin Federal Parlamento NSA Komisyonuna 2014’te verildiğini, bu belgelerin komisyon tarafından alınan kararlarda zikredildiğini söyledi.

Alman dış istihbaratı BND, Amerikan istihbarat örgütü NSA’ya Alman ve Avrupalı silah üreticileri hakkında ve daha başka Avrupayla ilgili stratejik önemi haiz bilgileri verdiğine dair haberlerin kamuoyuna duyurulması nedeniyle zor duruma düşmüştü.

Geçen hafta Federal Alman hükümeti tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Federal Başbakanlık tarafından, BND’nin ‘teknik ve organize’ hatalarının tesbit edildiği bildirilmişti. Başbakanlık Başkanlığı tarafından derhal bu hataların düzeltilmesi talimatı verildiği belirtildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: