ALMANYA VE BND DOSYASI : Alman İstihbaratın NSA Tarafından Kullanıldığı İddiaları

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Alman istihbaratını kullandığı iddialarına ilişkin Başbakan Angela Merkel’in konunun tüm yönleriyle araştırılmasını istediğini söyledi.

Berlin’de Federal Basın Merkezi’nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Seibert, Almanya’nın dış istihbaratından sorumlu Federal İstihbarat Teşkilatı’nın (BND), ABD’nin ülkede casusluk girişimlerinde bulunmak istemesini 2005 yılından bu yana bildiğine ilişkin iddialarla ilgili iddialar hakkında konuştu.

"Alman Hükumeti konuyla ilgili gerçeklerle ve birbiriyle alakalı tedbirlerle alakalı açıklamalar konusunda Parlamento Kontrol Komitesini (PKGr) bilgilendirecek" diyen Seibert, konuya ilişkin muhalefet tarafından parlamentoya verilen soru önergesinin hükümet tarafından görüşüldüğünü ve ilgili kişilerin görüşünün alındığını belirtti.

Seibert, "İddia edilen konu öncelikle parlamentoda ve son olarak da Parlamento Kontrol Komitesini’nde dile getirilecek" dedi.

Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin, dinlemelerin yapıldığı dönemde istihbarat servislerinden sorumlu bakan olması sebebiyle eleştirildiği hatırlatılınca Seibert, şunları söyledi:

"Bu konuya ilişkin İçişleri Bakanı da bir basın açıklaması yaptı. Bizim en önemli önceliğimiz bu karmaşık konunun açıklanması. Başbakanlıkta BND’ye bu yönde talimat verdi. Konu ile ilgili organizasyon, teknik bir açık olup olmadığı belirlenecek. Bu bağlamda Alman Hükumeti konuyla ilgili gerçeklerle ve birbiriyle alakalı tedbirlerle alakalı açıklamalar konusunda Parlamento Kontrol Komitesini (PKGr) bilgilendirecek."

Almanya hükumetinin 2010-2014 yıllarında eski insan hakları sorumlusu Markus Löning ise yaşanan son skandalın Almanya’da istihbarat servislerinin demokratik denetiminin işlemediğini gösterdiğini savunarak, ”Bu son skandalın ardından kişiler hakkında konuşmak istemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim; sistem iflas etmiştir. Parlamentonun denetimi tümüyle başarısız olmuştur” dedi.

Löning, istihbarat servislerinin kontrolü için meclis komisyonlarının yetkilerinin daha da güçlendirilmesini, bu konuda bir Ombudsman görevlendirilmesini istedi.

Almanya’da NSA’nın BND kanalıyla Avrupa’daki büyük firmaları, iş adamlarını dinlediğinin iddialarının ortaya atılmasının ardından muhalefet BND Başkanı Gerhard Schindler’in istifasını istemişti.

Muhalefet ayrıca hükümetin soru önergelerine yanlış bilgi verdiğini iddia ederek bu konuda hükümeti suçlamıştı.

NSA’nın yıllarca muhtemelen BND’nin bilgisi dahilinde Almanya’da ve bazı batı Avrupa ülkelerinde casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddia edilmişti.

NSA’nın ayrıca teknik keşif için 10 yıldan fazla bir süreden beri BND’ye "IP adresleri" veya "cep telefon numaraları" gibi bazı arama bilgilerini ilettiği ve bu bilgilerle BND’nin sistemleriyle dünyanın çeşitli bölgelerinin izlendiği kaydedilmişti.

En geç 2008’den sonra arama için verilen bazı bilgilerin BND’ye verilen göreve aykırı olduğunun ve küresel terörizm ile mücadele konusunda iki ülke istihbaratı arasında yapılan anlaşmaya da uymadığının Alman çalışanlarca fark edildiği belirtilmiş, NSA’nın bu bilgilerle EADS adlı silah şirketini, Avrupa’da helikopter ve uçak parçaları üreten Eurocopter şirketini veya Fransız resmi dairelerini hedef aldığının görüldüğü kaydedilmişti.

BND’nin ise buna rağmen NSA’dan gelen söz konusu bilgilerin yer aldığı listeyi sistematik olarak incelemediği ifade edilmişti.

ABD’nin küresel casusluk faaliyetlerinin ortaya çıktığı 2013’ten sonra BND’nin NSA’dan gönderilen arama kelimelerini incelediği ve yaklaşık 2 bin kelimenin Almanya ve Avrupa’nın çıkarlarına net bir şekilde aykırı olduğu tespit edilmişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: