CHP DOSYASI : CHP Seçim Programında Tarım Sektörü !..

Genel seçim öncesi siyasi partilerimizin iktidara gelmeleri halinde uygulayacakları parti programları açıklandı. Sayfalar dolusu bu programları okuyabilmek sıradan seçmen adına kolay bir iş değildir. Bu programları özetler halinde gazete ilanları ve bazen TV reklamları ile izlememiz olanaklı olsa da, AK-ŞAKA olarak okurlarımıza kısa bilgilendirmelerimizle katkı sunmaya devam ediyoruz.

Kısa süre önce CHP’nin Eğitim ve Öğretim Programını bir kısa makale dozunda sunmuştuk. Keza, HDP Programı içinde ayrı bir yazımız olmuştu. Bugün ise, ülkemizin tarım sektörü ile ilgili bazı mevcut verileri ve CHP’nin iktidar olması halinde uygulamayı taahhüt ettiği yaklaşımları sizler için özetlemeye çalışacağız.

Tarım sektörü, 2002 yılından 2014 yılına gelinirken küçülmüştür. Hepimizin bildiği üzere tarım ürünleri ihracatçısı olan Türkiye, bu dönem içerisinde bazı tarımsal ürünler dikkate alınırsa ithalatçı konuma gelmiştir. Bu 12 yıllık dönem sürecinde ülkemizde % 3.5-4 oranda büyüme saptanmış iken, tarım sektörümüz % 1.9 oranda küçülmüştür. Tarımsal ürün dışsatımı 1.8 milyar dolardan 6 milyar dolara çıkmış iken, tarımsal dışalım 1.7 milyar dolardan 8.6 milyar dolara yükselmiştir. Yani, 12 yıllık evre içerisinde 15.3 milyar dolarlık tarımsal dış ticaret açığı oluşmuştur.

2002 ile 2014 arasında ülke nüfusu 11 milyon artarken, tarım için kullanılan alanlar 2.6 milyon hektar küçülmüştür (26.6 milyon hektardan 23.9 milyon hektara gelindi). 2002 yılının 7.5 milyon kişilik tarımsal istihdam sayısının 2014 itibari ile 5.5 milyon kişiye düştüğünü de TUİK açıklamaktadır.

20 ilimizde tarım sektörü çözülmüştür ki, Ardahan da kayıp % 55, Hakkari de % 43.3 ve Kars ta ise % 38.4 küçülme vardır.

Buna karşın bankalara olan çiftçi borcu çok artmıştır. 2002 yılı verilerine göre 4.1 milyar TL olan çiftçi borçları 2014 yılında 47.3 milyar TL olmuştur. Çünkü tarımsal alan üreticisi emeğinin karşılığı alamamakta ve arada kazanan aracılar olmaktadır. Üreticinin tarlasından markete gelinceye kadar beş misli artan fiyatlar bunu göstermektedir. Kaldı ki, 2002 yılında 1.30 TL olan mazot 2014 sonu itibari ile 4 TL den fazladır. Keza 2002 itibari ile tonu 373 TL olan gübre bugün 1.650 TL olmuştur.

Burada son yıllar içinde tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki coşkuyu da unutmamak gerekiyor. Maydanoz bile % 411 zamlanmıştır. Buna karşılık buğday, arpa, baklagiller gibi temel ürünlerinde rekolte düşmüştür. Et bile ithal edilen bir meta olmuştur. Saman dışalımı da komedi sayılabilir.

Tarım sektörünün bu sıkıntılı tablosu için, CHP programında oldukça geniş bir yer ayrılmıştır. Kuşkusuz bunları teker teker yazmak okuyucumuzu rahatsız edebilir. Bu nedenle önemli saydığımız noktaları kısaca ve satırbaşı hesabı ile sunmak istiyoruz.

– Tarımın temel girdisi olan mazotun litresi 1.5 TL olacaktır;

– Teşvik edilecek ürünler bir yıl önceden ilan edilecektir;

– Küçük çiftçinin yetersiz geliri için asgari ücret düzeyi dikkate alınacaktır;

– 30 yaşın altındaki tarım çalışanlarının sosyal güvenlik primlerini Hazine karşılayacaktır;

– Aile işletmeleri ve küçük üreticilerin ürünleri için kurumsal yönlendirme yapılacaktır;

– Tarım alanlarının tahsisi adına ‘Arazi Edinme Ofisi’ kurulacaktır;

– Hazine arazileri bir düzen içerisinde tarıma kaydırılacaktır ve 49 yıllığına kiralama sistemi kurulacaktır;

– Meralar ıslah edilecek ve yem bitkileri üretimi teşvik edilecektir;

– Yeni tarım teknolojileri için çiftçilere uygulama alanları açılacaktır;

– Çiftçiler AR-GE programına dâhil edilecektir;

– Ekonomik değeri yüksek üretim ve makine destekli tarım özendirilecektir;

– GDO güvenliğine önem verilecektir;

– Toprak için uygun tohuma ve organik tarıma ayrıcalık sağlanacaktır,

– Kooperatifçilik ile birlikte ve düzenli tarım koşulları yaratılacaktır;

– Üretimden dağıtıma kadar destek sağlanacak ve özerk kooperatifçilik siyasetten arındırılacaktır;

– Pazarda tekelleşmenin önü kapatılacaktır;

– Zincir marketlerin üretimden tüketime olan yol haritası düzgün tutulacaktır;

– Tüketiciye makul emek karşılığı ödenmesi kooperatifler ve zincir marketler aracılığı ile düzenlenecektir.

Sayın okurlarım, biliyorum kuru bir yazı oldu ama bütün programı kısmen olsa da sizlerle bir yazı ile buluşturmak için başka çaremde yoktur. Kısacası, tarımsal yanlışların güncel gelişmeler dikkate alınarak ve üretici ile tüketici lehine düzeltilmesi için bunlar gerekli görülmüştür CHP programında.

Kıssadan hisse: “Önüne çıkan yanlışa ne kadar çabuk hayır diyebilirsen, doğru olan karşına o denli çabuk çıkar!” (Ausey).

Erdal Akalın (30.04.2015)

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: