DUYURU /// CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Kritik Konulara Girmek İstemeyen Anayasa Mahkemesi.

30 Nisan 2015

Basın Duyurusu;

Kritik Konulara Girmek İstemeyen Anayasa Mahkemesi…

Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın ; “serbest-âdil-eşit seçim” yapılmasını engelleyen ve anayasal darbe boyutlarına ulaşan hak ihlallerinin hüküm altına alınması amacıyla , Tarafımızdan 3 Nisan 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesine 14 sayfadan ibaret dilekçeyle “Bireysel Başvuruda” bulunulmuş ve incelemenin “öncelikle ve tedbir yoluyla” yapılması talebi dile getirilmiştir.

Anayasa Mahkemesinin 1 aya yaklaşan süreye rağmen, başvuru hakkında inceleme yapmaması ve karar vermemesi üzerine ; bugün itibariyle Anayasa Mahkemesi yeniden başvurulmuş, Mahkemenin görevini yapması talep edilmiştir.

Başvuruya ilişkin dilekçe metni ilişikte sunulmuştur. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

Atilla Kart

Konya Milletvekili

30 Nisan 2015

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına

Dosya No ;

2015/5948 sayılı başvuru.

Konu ;

Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın ; anayasal darbe boyutlarına ulaşan hak ihlâllerinin tespiti ve hüküm altına alınması amacıyla yapılan mezkûr başvurunun öncelikle incelenmesi talebini bir kez daha dile getiren başvurudur.

(I) Cumhurbaşkanının “serbest-âdil-eşit” seçim yapılmasını engelleyen ve anayasal darbe boyutlarına ulaşan hak ihlallerinin hüküm altına alınması amacıyla, Tarafımızdan 3 Nisan 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesine 14 sayfadan ibaret dilekçeyle “Bireysel Başvuruda” bulunulmuştur.

Dilekçemizde ; Cumhurbaşkanlığı nüfuzunun kötüye kullanılması suretiyle “haksız oy teminine” yönelik olan ihlallerin, “mütemadi ve kronik” bir hal almış olması karşısında; başvurumuzun, Anayasa Mahkemesi İçtüzüğünün 73. maddesi uyarınca, öncelikle ve tedbir yoluyla incelenmesi talebi dile getirilmiştir.

Aradan geçen ve 1 aya yaklaşan süreye rağmen , bu yönde herhangi bir inceleme yapıldığına dair Tarafımıza hiçbir bilgi ulaşmamıştır.

(II) Dilekçede ayrıntılı olarak ifade edildiği üzere; Cumhurbaşkanı ; örtülü ödenek ve Başbakanlığın 2012/15 sayılı genelgesi üzerinden kayıt ve yasa dışı harcamalar yapmaktadır.

· Nüfuzunu kötüye kullanarak, televizyonlar üzerinden her gün saatlerce ve canlı yayınlar yoluyla seçim propagandası yapmaktadır. Anayasanın 67/2.maddesinde düzenlenmiş olan “serbest-âdil-eşit” seçim yapılması sorumluluğunu ihlal etmekte ve “haksız oy teminine” yol açmaktadır. Yoğun kast altında mütemadi bir şekilde seçim suçu işlemektedir.

Cumhurbaşkanı, doğrudan AKP’nin seçim çalışmasını yönetmektedir.

Her biri başlı başına anayasal ihlal boyutlarını aşan yetki gasplarını mütemadi hale getirmiştir. Bu ihlal ve gasplar , yurttaş olarak hepimizin-herkesin hukukunu ihlâl etmektedir. Bu ihlâl ve gasplar, seçim güvenliğini tehdit eden boyutlara ulaşmıştır.

Bu ihlâller ve gaspların yarattığı hak ihlâllerinin varlığının, 7 Haziran öncesinde engellenmesi zorunluluğu vardır. Aksi halde iş bu davanın konusu kalmayacaktır.

(III) Anlatımı yapılan ve başvuru dilekçesinde ayrıntılı olarak açıklanan gerekçelere rağmen, Anayasa Mahkemesinin; aleniyet kazanan ve sorumsuzca, hukuk tanımaz ve keyfi yollarla gerçekleştirilen bu ihlal ve gasplara karşı sessizliğini koruduğu görülmektedir.

Anayasa Mahkemesi adeta “Beni bu işe bulaştırmayın” demektedir. Bireysel sonuçları olan temel hak ve özgürlüklerle ilgili olarak örnek kararlar vermekten çekinmeyen Anayasa Mahkemesinin; Hükümetin ve Cumhurbaşkanının anayasal sorumluluğunu doğurması kaçınılmaz olan bu ihlâllere müdahale etmek istemediği görülmektedir. Anayasa Mahkemesi, bu anlamda “hukuk – yargı mercii” olmak yerine, “bürokratik bir merci” gibi davranma anlayışını sergilemektedir.

Anayasa Mahkemesini, asli görev ve misyonunu bir an önce yerine getirmeye davet ediyoruz.

Arz olunan sebeplerle; başvurumuzun konusuz kalmaması için, başvurumuz hakkında “öncelik ve tedbir” yoluyla inceleme yapılması yönünde “değerlendirme yapılmasını ve karar verilmesini” bir kez daha saygıyla talep ediyoruz.

Başvuruda Bulunan

Atilla Kart

Konya Milletvekili

basn duyurusu 30nisan 2015 Anayasa Mahkemesi.docx

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: