ERMENİ SORUNU DOSYASI : Alman polisi “Ermeni Belgeleriyle 1915” belgeseline el koydu

Ermeni soykırımı iddialarına karşı Türkiye’nin tezlerini anlatan tek film olan “Ermeni Belgeleriyle 1915” belgeseline Almanya’da gümrük polisi tarafından siyasi gerekçeler gösterilerek el konuldu. Belgeselin yönetmeni Serkan Koç, Beyoğlu Gümüşsuyu’ndaki Alman Konsolosluğu önünde konuyla ilgili dün bir basın açıklaması yaptı. Koç, “Avrupa’da Türkleri düşman gösteren parlamento kararları, bir Türk belgeselinin ülkeye girişinin engellenmesi sonucunu doğurmuştur” dedi.

Alman Parlamentosu’nun gündemine 1915 olaylarıyla ilgili karar tasarısının gelmesi üzerine belgeseli Almanya’ya gönderdiklerini belirten Koç, “Belgeseller, TC Kültür Bakanlığı bandrollü ve hiçbir hukuki belgesi eksik değildir. Alman polisi, zaten kendisini ilgilendiren bu tarafıyla değil, belgeselin içeriğiyle ilgilenmiştir. ‘İçeriğine bakacağız’ ve ‘İzleyeceğiz’ diyerek açıkça siyasi bir tutum beyan etmiştir. Alman polisinin tutumu, Alman Parlamentosu’nun gündemine gelen tasarının yansımasıdır” diye konuştu.

‘FİLMİMİZE VURULAN KELEPÇE ÇIKARILMALIDIR’

Koç, olayın bir sansür ve yasaklama girişimi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Soykırım yaygaracıları yalanlarını rahatça yayıp kamuoyunu zehirleyecek ama gerçekleri gösteren bir filmin ülkeye girişi engellenecek. Bu olay bir skandaldır. Alman devleti filmimize vurduğu kelepçeyi çıkarmalıdır. Alman toplumunun da 1915 olaylarını bizim gözümüzle izlemeye, muhakeme etmeye hakkı vardır. Dışişleri Bakanlığımız derhal olaya el koymalı ve Almanya’dan, dostluğumuzu zedeleyecek bu uygulamaya son verilmesini istemelidir. Filmlerimiz serbest bırakılmadığı takdirde, konuyla ilgili her türlü hukuki adımı atacağımızı duyururuz.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: