ERMENİ SORUNU DOSYASI /// ORHAN TAN : ERMENİ PROPAGANDASI – 134

Ermeni propagandaları sonucu gelişen bazı olaylara ait aldığımız haberlerin özetlerini aşağıda sunuyorum

Saygılar,

Orhan Tan

1. Scpr.org’ ta “Güney Kaliforniya’ da Ermeni sözde soykırımının 100 üncü yılı kutlandı” başlığı ile bir canlı yayın yapıldı. Programa katılan Sayın Ergun Kırlıkovalı’ nın konuşmasına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Site yorum alıyor, İki yorum da ben yapıştıdım. Haberin tanıtımı şöyle yapılmış;

“ Yarın 1 milyondan fazla Ermeni’ nin Osmanlı hükümeti tarafından sözde soykırıma uğratıldığının 100 üncü yılı. ABD hala tanımadı. Soykırımın mirası nedir? Bugünün Amerikan Ermenilerini ve küresel poltikayı nasıl etkiler? “

http://www.scpr.org/programs/airtalk/2015/04/23/42533/the-100th-anniversary-of-the-armenian-genocide/

2. Mercedsunstar.com haber başloığı; “ Yaneli Lopez: Amerika sözde soykırımı tanımalıdır.”

HABER Özeti; “…..ABD ve Türkiye arasında bir ilişki var….ABD onlara silah satıyor, Türkiye de ABD’ ye hava üssünü kullandırıyor….Bu ilişkiyi sürdürebilmek için ABD Ermeni sözde soykırımını kabul edemez….Ortada pek çok belge var…..kaybolan prk çok insan var…..Biz Amerikalılar ikdidarda olmayı mı , haklı olmayı mı isteriz?….Dünyanın sözde soykırımı kabul etmesinde yardımcı olmalıyız…..”

3. Dailynews.com’ daki haber başlığı : “ LA Şehri yetkilileri Ermeni sözde soykırımını kabul etmesi için Türkiye’ yi sıkıştırıyor.”

HABER Özeti; “…..Loc Angeles Şehri Denetçiler Kurulu, Türkiye’nin 1915 sözde soykırımı tanımasını sağlaması için Obama’ ya bir mektup gönderdi…. Michael Antonovich sözde kıyımın yüzüncü yılı olduğunu ve Türkiye’ nin bu sözde soykırıma devam ettiğini belirtti…. Antonovich, 1,5 milyon kurbanı anarak 23 ülke ve papa bunu bir sözde soykırım olarak ilan etti dedi….Bir Ermeni papazı soykırımın 8 inci ve nihai sahnesi inkardır…… Hilda Solis, insanlığa olan tecavüz hepimize yapılmış sayılır….. Los Angeles Amerika’ daki en büyük Ermeni yuvasıdır….son sayıma göre en az 183.000 kişi yaşamaktadır…..Geçen hafta onbinlerce kişi Türk Konsolosluğuna yürüdü…. NATO Müttefiki Türkiye’ yi cezalandırmadığı için Obama ve Kongreye sert ifadeler kullandılar… Washington Post’ a göre, geçen hafta ABD’ yi ziyaret eden Türk Dışişleri Bakanısoykırım kelimesinin kullanılması ABD – Türk ilişkilerinde onarılmaz etkilere yol açar dedi…..Türkiye, Irak ve Suriye’ deki IŞİD militanları ile mücadelesinde ABD ile işbirliği yapıyor….”

4. Radioboston.wbur.org^taki haber başlığı : “ Ermeni sözde soykırımı Bostonluları bugün nasıl etkiliyor.”

HABER Özeti; “…..Yüz yıl önce bu ay Türkiye yüzlerce Ermeni liderini önce sürüp daha sonra da öldürdü…..Yedi yıl boyunca da Osmanlı politikaları nedeniyle 1,5 milyon Ermeni öldü….Diğer Ermeniler anayurtlarına kaçmaya zorlandılar…. ABD’ deki Emeniler acılı bir miras içinde yaşadılar….Yüz yıldır, Amerikan diplomatic dili ve dış politikasının soykırım kelimesini kullanmada nasıl büküldüğünü gördüler….. Örneğin, 2008 yılında Obama” Ermeni sözde soykırımı bir iddia, kişisel bir görüş değil, geniş çapta belgeleri bulunan bir gerçektir demişti…..2010 yılında “ kendi görüşümü devamlı olarak belirttim, bu görüşümde değişiklik yok, tarih değişmemeiştir…..” NOT; Misafir konuşmacılar içinde Taner Akçam’ ın olduğu belirtiliyor. Ancak, konuşmalar belirtilmemiş.

5. Glendalenewspress.com’ daki haber başlığı ; “ Ermen, sözde soykırımı anma töreninde yerel yöneticiler Obama ve Türkiye’ yi eleştirdiler.”

HABER Özeti; “…..24 Nisana yaklaşan haftalarda Ermeni sözde soykırımını anma Günü olarak geniş biçimde kabul edildi…..Dünyanın her yerindeki Ermeniler hem 1,5 milyon kurbanı anmak , hem de resmen kabulü için Türk hükümetini sıkıştırmak için yürüyüşler ve mum ışığı gece nöbetleri yaptılar…… Glendale’ de yerel yetkililer Obama ve diğerlerine sert eleştiriler yönelttiler….Ara Najarian bütün dünya kabul ettikten sonra Türkiye de mecburan kabul edecek ve boyunlarına sözde soykırım takılacaktır…. Glendale Belediye Başkanı Zareh Sinanyan , ABD Lideri Obama vasıtası ile Türk lobisi ve endüstrinin ticari düşüncelerini gerçek, namus ve adalete tercih etmiştir……Pek çok Ermeni toplumu, Obama’ nın Papa’ yı takip ederek 1915 olaylarını 20 nci yüzyılın ilk sözde soykırımı olarak kabul edeceğini düşündü…..

6. Anglicannews.org’ ta yer alan haber başlığı : “ İrlanda Kilisesi Ermeni sözde soykırımının kabulü için çağrıda bullundu.”

HABER Özeti; “……Ermeni Apostolic Kilisesi üyeleri, Taney Parish Kilisesinde 26 Nisan günü 100 üncü yıl nedeniyleOsmanlı Türkleri tarafından 1915 – 1923 nyılları arasında sözde öldürülen 1,5 milyon Ermeniyi anmak üzere büyük bir ayin yaptılar….. Ayin sırasında şiirler okundu, şarkılar söylendi ve sözde soykırımdan etkilenmiş olan aktrabalarının hikayeleri anlatıldı……Türkler Ermenilere yapılanları reddederken Piskopos Field Papa’ nın sözlerini hatırlattı…..”

7. Asbarez.com haberine göre : “ 24 Nisan Kanada’ da Ermeni sözde soykırımını anma günü olarak ilan edildi.”

HABER Özeti; “……Kanada Ermeni Ulusal Komitesi, Kanada parlamentosunun her yıl Nisan ayını ‘ Soykırım anma, kınama ve Önleme’ ayı olarak, 24 Nisan’ ı da ‘Ermeni sözde soykırımı anma günü’ olarak kabul etmesini takdirle karşıladı….Kararda, üç soykırım belirtiliyor; Holokost, Rwanda Tutsi ve sözde Ermeni soykırımı…..

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: