KAMPANYA : Ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele veren değerli Dok torumuza destek verin

Fransa’da (Strazburg- Nouvel Hopital Civil -CHU de Strasbourg) ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele veren değerli doktorumuz, cerrah ve böbrek nakli uzmanı Dr. Murat Çağ’a en azından imzalarınızla destek olun.

Konuyu öğrenmek için haber bağlantısı http://m.sanliurfa.com/turk-cerrah-fransiz-hastanesine-dava-acti/1671436714/

Türk Cerrah Fransız Hastanesine Dava Açtı

TÜRK cerrah, 46 yaşındaki Dr. Murat Çağ, ameliyat ve konsültasyonlarını iptal eden Fransa’nın kuzey doğu bölgesi Alsas ve Strasbourg’un en eski en büyük hastanesi ‘Nouvel Hopital Civil’e dava açtı.

Strasbourg’da 7’nci Yüzyıl’da sağlık hizmetiyle çalışmalara başlayan 1398 yılında hastane olarak kurulan 23 hektar alanda 45 binadan oluşan Strasbourg Üniversitesi’ne bağlı 10 binden fazla sağlık çalışanıyla bölgenin en büyük işvereni konumunda olan ‘Nouvel Hopital Civil’ Türk cerrah Dr. Murat Çağ’ın ameliyat ve konsültasyonlarını iptal etti.

Fransa’nın en büyük hastanelerinden sayılan yaklaşık 1300 yataklı 50’den fazla ameliyathanesi bulunan ‘Nouvel Hopital Civil Hastanesi’nde 2011 yılında nakil cerrahı olarak göreve başlayan Dr. Çağ, "Her şeyin başı sağlık ama sağlık sektöründe ticaret, ayrımcılık, dışlama hatta yükselen ırkçılık hastaların sağlığını riske sokuyor" diye şikayetçi oldu. İstanbul Üniversitesine bağlı Çapa Hastanesi’nde 1994-1998 yılları arasında karaciğer, böbrek, pankreas organ nakli ameliyatlarında uzman olan Op.Dr. Murat Çağ, Strasbourg Hastanesi’nde yaşadıklarını DHA muhabirine anlattı: "Hastanede yılda 50-60 organ nakli yapılıyor. Nakli yapanlar cerrah, operatör değil. Asistan nakil tecrübesi olmayanlar ameliyatı yapıyor. Sonucunda çoğu hastalarda sağlık sorunları yaşanıyor. Genelde kadavradan organ nakli yapılıyor. Ben ise Strasburg’da canlı vericiden nakil yapıyordum. Hastalara daha sağlıklı uzun bir hayat vaat ediyordum. Hastanede yaşanan vahim durumu önce hastalarıma ve sonra hastane yönetimi ve bölüm şeflerine bildirdim. Ameliyatlarda meydana çıkan sorunlardan sorumlu olmadığımı açıkladım. Bana disiplin cezası verdiler. Ameliyat ve konsültasyonlarım iptal edildi. Şimdi hastanenin bana tahsis etmiş olduğu büromda zaman geçiriyorum. Hastanenin bu tutumuna karşı geçtiğimiz yıl eylül ayında Strasbourg İş Mahkemesi’ne dava açtım. Davanın ne zaman sonuçlanacağını henüz bilmiyorum. Tahminen en geç 2 yıl süreceği bildirildi. Aynı durum hastanede çalışan Suriye kökenli başka bir Müslüman doktora yapıldı. Suriyeli meslektaşım buradan ayrılmak zorunda kaldı. Yapılanlar düpedüz ayrımcılık, ırkçılık. Hastanenin sağlık ve ticaret politikası böyle işliyor. Tıp’ta yaşanan ırkçı, dışlanmayı yargı önünde aydınlatıp herkese duyuracağım."

"FRANSIZ ADALETİN AZINLIĞI DİNLEYECEĞİNE İNANIYORUM"

Organ nakli yapma yeteneği olmayan sağlık çalışanlarının, ameliyatlara girdiğini iddia eden Dr. Çağ şöyle konuştu: "Organ nakli yapma yeteneği olmayan sağlık çalışanlarının, ameliyatlara girmesi, bugüne kadar Tıp dalında 5 Nobel ödülü bulunan Strasburg Üniversitesine bağlı hastanenin bu duruma göz yumması utanç verici. Hastane ve yabancı kökenli çalışanlar arasında karşılıklı hoşgörüsüzlük var. Ben hastalarıma sağlık için söz verdim. Söz verdiğim hastalarım ise zarar görüyor. Hastalarıma ameliyatlarda riskli bir durumda olduklarını söylemek bile ne kadar utanç verici. Ameliyat hakkım elimden alındı. Fiziksel ve sözlü saldırıya uğradım. Baskı altında kalıp, çalışma nöbet saatlerim haksızca artırıldı. Bu duruma kimse sesiz kalamaz. İş Mahkemesi, Fransa Organ Nakli Kurumu, Tabipler Birliği’ne şikayet ettim. Kendime yapılan haksızlıklardan ben bile hasta oldum. Psikolojim bozuldu. Bir ay psikoloji hekiminden çalışamaz raporu aldım.

Fransız adaletinin azınlık olan bir cerrahın şikayetini dinleyeceğine inanıyorum. Herkes özellikle hastaneler yaşam haklarına saygı duymalı. Mahkeme sonuçlanınca gazetelere ilan verip yaşadıklarımı Fransız halkına duyurmak istiyorum. En kötü ihtimal hastaneden ayrılıp kendi muayenehanemi açar hastalara hizmet vermeye devam ederim."

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: