KÜRT SORUNU DOSYASI /// Teoman Alili : Sevgili Kürt kardeşim

Teoman Alili : Sevgili Kürt kardeşim

Lafı çok uzatmayacağım ne olur oku bu yazıyı. Herkes biliyor ben bir vatanseverim. Türkiye doğumluyum ama Türk vatandaşı değilim fakat mutluyum çünkü bu ülkede doğup büyüdüm, yedim içtim, okudum öğrendim. Annem babam Türkiye doğumlu değil diye Türk vatandaşı olamadım daha ama az kaldı. Bize yurt dışı temsilcisi olun dediler vatandaşlık vermediler. Güzel Kürt kardeşim, sen benden daha çok hak sahibisin elbette belki belgesel olarak benim konuşmaya bile hakkım yok ama ne olur dinle beni. Anamın babamın memleketini parçaladılar, onları birbirinden ayırdılar da ne oldu onu anlatacağım sana. Merak etme lafı çok uzatmadan ırkçılğa karşıdır yazacaklarım. Bak kardeşim ülkemiz parçalanırsa ne olur biliyor musun?

-Irk olursun artık, millet değilsindir. Tartışır durursun Arnavutların kökeni mi daha eski Slavların mı, Türklerin mi kökeni daha eski Kürtlerin mi diye? Elbette asla cevabını bulamazsın.

-Köprü koyarlar arana ama köprüyü koymadan önce duvarlar örülür. Büyük, kalın duvarlar, göremeyesin diye ayrıldıklarını bir daha… Pasaport verirler sana, pasaportla gelirsin İstanbul’a, Ankara’ya ben de pasaportla gelirim Diyarbakır’a. Gümrük olur artık aramızda.

-Eskiden tuttuğun takımı tutamazsın mesela. Çünkü öbür tarafta kalmıştır o takım… Mazallah öbür tarafın takımını tutarsan "ırkına" ihanetle suçlanırsın.

-Yemeklerini bile izlemeye alırlar. Mesela öbür tarafta kalanlardan birinin lokantasına gidersen yandı gülüm keten helva. Hurma yesen, domuz derler yediğine. Demediler mi "lahmacun yemeyin, Kürt yemeğidir" diye.

-Taksiye bindiğinde dikiz aynasına bakarsın. İşaret ararsın: şoför hangi taraftan diye…

-Tokat yersin mesela durup dururken otobüste. Kin biriktirirsin, nasıl olsa kendi tarafına gideceksindir ve orada karşı taraftakilerin birine sen de tokat atacaksındır.

-Gavurdur, haindir her iki taraf için diğer taraf.

-Bayramları kutlarken karıştırırsın. Hangi bayram kimin diye sorarsın. O yüzden herkes kendi bayramını kutlar. Yani aslında delisindir artık herkesin kendi bayramı vardır çünkü. Mesela nevruz kavgasına tutuşursun. Oysa Nevruz hepimizindir, doğanın birliğimize armağanıdır..

Sevgili Kürt kardeşim, gel birlikte mücadele edelim ırkçılığa karşı, gel birlikte kurduğumuz bu ülkede birlikte yaşayalım. Ağalığa karşı, çocuk evliliklerine karşı, mürit olmaya karşı millet olma bilinciyle birlikte savaşalım. Bölgemizde Amerikan çıkarları için kukla olmak yerine bağımsız yaşayalım. Aldatamasınlar bizi artık ne Allah’ı kullanarak ne de birbirimizden ayırarak. Gelin Vatan’da buluşalım, ağalık düzenini yıkalım, birleşelim, üretelim, güçlenelim. Artık ağıtlar yakmayalım, Gülümseyelim. Hadi be Kürt kardeşim dün Kürtsün diye sana zulüm yapanlara "bizim çocuklar" diyenler bugün senin haklarını savunduğunu söyleyenleri Washington’da ağarlamıyor mu? "biji Obama" mı? Yakışmaz sana be kardeşim, yakışır mı? Sen daha iyi bilirsin? Haydi Vatan’da birleşelim be kardeşim.

Teoman Alili

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: