ERMENİ SORUNU DOSYASI /// Avukat Gülseren Aytaş : Ermenistan 1921 Kars Antlaşması ile iddia ve taleplerind en resmi olarak vazgeçti

Türkiye’ye karşı uluslararası bir kampanyaya dönüşen 1915 tehciri ile ilgili soykırım iddiaları, aslında 93 yıl önce Kars anlaşması ile çöktü! Hukukçular, Ermenistan’ın Kars anlaşması ile bütün iddia ve taleplerinden vazgeçtiğini hatırlattı. Uzmanlar, sınır tespit antlaşması olan Kars Antlaşması’nın tek taraflı olarak feshedilemeyeceğine dikkat çekti.

Uluslararası güçler 1915 tehcirini sürekli gündemde tutuyor. Ancak 1921 yılında imzalanan ve 93 yıldır yürürülükte olan Kars Antlaşması, Ermeni meselesini hukuken çözdü.

Ermenistan; Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan ile imzaladığı Antlaşması ile 1915 sevk ve iskanı nedeniyle ileri sürdüğü iddia ve taleplerden vazgeçti.

Avukat Gülseren Aytaş, Sevr anlaşması ile uluslarası boyut kazanan süreçte, Ermenistan’ın iddia ve taleplerinden Kars Antlaşması ile vazgeçtiğini hatırlattı.

Ermenistan’ın 1921 Kars Antlaşmasını yok sayması ise hukuken mümkün değil. Uluslarası hukuk kurallarına göre, sınır tespit eden antlaşmalar; imzalayan tüm ülkeler bir araya gelip yeni bir anlaşmaya varana kadar geçerliliğini koruyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: