VATAN PARTİSİ DOSYASI : BOP’a karşı BAPP

Vatan Partisi’nin Tahran temaslarıyla bölgede barışı sağlamak için ilk adım atıldı. Kurulan ortak platform için Korkmazcan, ‘Bu Türkiye için değil dünya barışı adına zorunlu bir inşa hareketidir’ dedi

VATAN Partisi‘nin Tahran temaslarının sonunda Türkiye ve İran arasında Batı Asya Parlamenterler Platformu’nun (BAPP) temeli atıldı. Platformun Türkiye temsilcisi, Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan olarak belirlenirken İran temsilcileri ise eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile İran İslami Danışma Meclisi Dış Siyaset ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi oldu. Vatan Partisi heyeti, İran ziyaretini önceki gün tamamladı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ile Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, temaslara ilişkin değerlendirmelerini basın mensuplarına aktardı.

Hasan Korkmazcan, BAPP’ın kurulduğu müjdesini verdikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “Artık emperyalist ülkelerin belirlediği ölçülerle bu ülkelerin dış politikaları güvenlik ve ekonomi politikaları tespit edilemeyecek, bölge ülkeleri karşılıklı saygı çerçevesinde, karşılıklı çıkarlarını ortaklaşa belirleyebilmek amacıyla değişik alanlarda kurullar oluşturacaklar. Bunun siyasi alanı da Batı Asya Parlamenterler Platformu’dur. Şu anda bölgedeki siyaseti BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) belirliyor. Biz BOP’a karşı BAPP diyoruz."

Vatan Partisi olarak İran’la her alandaki çalışmayı entegre bir plan çerçevesinde yürüteceklerini vurgulayan Korkmazcan, “Türkiye-İran ilişkilerinin, küresel siyasete çok etki edecek bir çekirdek hareketi başlattığı kanaatindeyim” dedi.

AVRASYA’NIN AĞIRLIĞI

Korkmazcan, BAPP’ın neden kurulduğuna ilişkin bilgi verdi. Korkmazcan, “Küresel açıdan dünyadaki bütün eğilimler, bütün araştırmalar Avrasya bölgesinin ağırlığının önümüzdeki on yıllarda artacağını gösteriyor. Türkiye’de çok ciddi bir siyasi paradigma değişikliğine ihtiyaç var. Bu sadece Türkiye için değil dünya barışı için de zorunlu bir inşa hareketidir"

açıklamasını yaptı.

Bölgesel ve küresel sorunları konuştuklarını belirten İsmail Hakkı Pekin, "Ahmedinejad’ı ziyaret ettik. Kendisi antiemperyalist bakışıyla bilgiler verdi ve bizim partimizi ve önerilerimizi desteklediğini söyledi. Stratejik Araştırma Merkezleri arasındaki çalışma gruplarıyla Türkiye ve İran’da bölgesel ve küresel olaylarla ilgili senaryolar ve düşünceleri değerlendireceğiz" dedi.

Gezinin çok verimli geçtiğini ifade eden Pekin, "İranlı yetkililer Türkiye ile bölgesel sorunları görüşmeye hazırlar. Ama Türkiye’nin çıkışları onları korkutuyor. İran’la ilişkilerimizde çok daha dikkatli davranmamız gerekiyor. İran bölgede bizim dayanak olabileceğimiz, barış sağlayabileceğimiz bir ülke olursa bölge barışını tesis edebileceğimiz; büyük, geniş ve imkanları olan bir ülke" diye konuştu.

VATAN PARTİSİ İRAN MECLİSİ’NDE

Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin başkanlığındaki Vatan Partisi heyeti önceki gün İran Meclisi’nin Merkez Bankası konulu oturumuna katıldı. Heyet, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi ile görüştü. Burucerdi, Vatan Partisi heyetinin BAPP önerisinin İran tarafından kabulünü ilan etti. Yaklaşık 2 saat süren toplantının gündemi ise bölgesel gelişmeler, emperyalizme karşı mücadele ve Batı Asya Birliği oldu.

Vatan Partisi heyetini İran Meclisi’nde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Burucerdi, AKP Hükümeti’nin özellikle Suriye’de uyguladığı dış politikayı da sert bir şekilde eleştirdi. Burucerdi, "Vatan Partisi’nin devrimci ve dik duruşunu takdir ediyoruz. Ayrıca bölge ülkelerinin işbirliği halinde Amerika burada hiçbir şey yapamaz" dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: