BND DOSYASI : Alman istihbaratı silah kaçakçılığına da yardım etmiş

Alman dış istihbaratı BND’nin silah kaçakçılığına da yardım ettiği bildirildi. BND çalışanlarından biri hakkında, Myanmar’a tank götüren Alman nakliye şirketi ‘Beluga’ya yardım ettiği için inceleme başlatıldı.

Alman dış istihbaratından sorumlu BND’nin Amerikan istihbarat örgütü NSA ile ortaklaşa Avrupa’da yaptığı casusluk çalışmalarının ortaya çıkmasından sonra, şimdi de Alman silahlarının kaçak yollardan dışarıya sevkiyatına yardım ettiği ortaya çıktı.

Bremen’deki nakliye şirketi ‘Beluga’ya yardım ettiği zannı ile Başsavcılık tarafından bir BND çalışanı hakkında soruşturma başlatıldı. Bu kişinin 2009’da yasadışı bir şekilde Ukrayna üzerinden Myanmar’a tank sevkiyatı yapılması için ‘Beluga’ya önemli bilgiler verdiği tesbit edildi. BND çalışanıyla birlikte, nakliye şirketinin eski yöneticisi ve üst düzey çalışanlarından biri hakkında da inceleme başlatıldı.

Başsavcılık tarafından BND çalışanı hakkında başlatılan soruşturma çok yavaş devam ediyor, zira bu kişinin gerçek ismi tesbit edilemedi. Başsavcılık konuyla ilgili BND’ye soru yöneltmiş, ancak henüz cevap alamamış. Yeşiller Partisinden Hans-Christian Ströbele, sözkonusu kişinin belirlenebilmesi için, BND’de arama yapılarak tüm imkanların değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Alman birinci televizyon kanalı ARD’de yayınlanan ‘Monitor’ programında verilen bilgiye göre, Bremen Başsavcılığının elinde BND çalışanının yasadışı silah satışına yardım ettiğine dair makul şüpheleri bulunuyor.

Bremen Başsavcısı Frank Passade, BND çalışanının ‘Hollmann’ takma adıyla, nakliye firmasına, Ukrayna’dan Myanmar’a ağır tankların, kanuni bir engele takılmadan nasıl sevkedilebileceği konusunda önemli bilgiler verdiğini bildirdi. Monitor programında, 2009 yılında tankların sevkedildiği tarihte, AB tarafından Myanmar’a, insan haklarını ihlal ettiğinden dolayı, silah satışını yasaklayan bir yaptırım kararının bulunduğu belirtildi.

Televizyon programının yaptığı araştırmalarda, nakliye şirketi Beluga ile BND çalışanı arasında yoğun bir yazışma yapıldığı, iki yıl içinde karşılıklı 400’den fazla e-mailin yazıldığı belirlendi. ‘Hollmann’ takma adlı BND çalışanı, bu şirket için adeta bir danışman gibi çalışmış.

Hollmann’ın yalnızca Myanmar’a değil, Kongo ve Sudan’a yapılması planlanan silah sevkiyatları için de Beluga’ya yardım ettiği, nakliye şirketinin Tanzanya’ya yapılmak istenen bir başka nakliye için de yine Hollmann’dan yardım istediği bildirildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: