DUYURU /// CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Kaymakamların Arkasına Sığınan Bir Hükümet.

4 Mayıs 2015

Basın Duyurusu;

Kaymakamların Arkasına Sığınan Bir Hükümet…

–Maltepe Kaymakamlığının, Maltepe Belediyesinin “Cemevleri İbadethanedir” mealindeki kararının iptali için, İdari Yargıya açtığı davayla ilgili olarak; 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası uyarınca Hükümete yönelttiğimiz başvurumuz metni ilişikte sunulmuştur.

Samimi ve dürüst olmayan siyaset anlayışını yansıtan bu süreci takip etmeye ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygıyla sunulur.

Atilla Kart

Konya Milletvekili

Eki ;

1 sayfadan ibaret başvuru metni.

4 Mayıs 2015

Başbakanlık Makamına

Ankara

Konu ;

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununun 4 ve müteakip maddeleri uyarınca; Maltepe Kaymakamlığının İdari Yargıya açmış olduğu dava hakkında, aşağıdaki sorularımızın cevaplandırılması talebinden ibarettir.

(I) Maltepe Belediyesinin “Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir.” yönündeki kararının iptali için, Maltepe Kaymakamlığı tarafından İdari Yargı nezdinde dava açıldığı basına yansıyan bilgilerden anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi; AİHM’nin, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğine” dair muhtelif kararları vardır. Bu anlamda , artık , Anayasanın 90/4 ve 138.maddeleri uyarınca, Yürütmeyi-Hükümeti bağlayan yargı kararları mevcuttur. Hal böyle olduğuna göre; bir İlçe Kaymakamının, İlçe Belediye Meclisi kararının iptali için açtığı davanın; hem AİHM kararlarına ve hem de Anayasada düzenlenmiş olan temel hak ve özgürlüklerle ilgili birçok maddeye aykırı olduğu açıktır. Böylesine yoğun ihlalleri içeren bir başvuruyu, İlçe Kaymakamının kişisel takdiri ya da tasarrufu olarak değerlendirmek mümkün değildir. İlçe Kaymakamının; Vali’nin ve bağlı olarak Bakanlığın Olur’u ve talimatıyla, sözü edilen davayı açtığı anlaşılmaktadır.

· 5-10 yıldan bu yana muhtelif “açılım vaadleriyle” demokratikleşme söylemini dile getiren Hükümetin; bu söylemlerinin tutarlı, samimi ve bütüncül olmadığı; günü kurtarmaya yönelik girişimlerden ibaret olduğu bu gelişmeyle bir kez daha doğrulanmıştır.

(II) Bu konudaki spekülasyonları sona erdirmek, tereddütleri gidermek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla; 4982 sayılı yasa uyarınca aşağıdaki hususların cevaplandırılmasını talep etmek gereği doğmuştur;

(1) Maltepe Kaymakamlığının açmış olduğu dava, Kaymakamın münferid tasarrufuyla ya da kişisel takdiriyle mi açılmıştır?

(2) AİHM kararlarına ve Anayasaya aykırılık teşkil eden bu başvurunun-davanın geri alınması için Maltepe Kaymakamlığına talimat verecek misiniz?

(3) Hükümet olarak bu konudaki görüşünüz-kararınız nedir?

Atilla Kart

Konya Milletvekili

4 Mays 2015 Basn Duyurusu Maytepe Kaymakamlnn Cemevleri hk dari Yargya at dava hk.docx

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: