TARİH : BMW’yi Naziler zenginleştirmiş

Almanya’nın en zengin ailesi ve dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden BMW’nin çoğunluk hissesine sahip olan Quandt ailesinin, servetini Nazi toplama kamplarından elde ettiği öne sürüldü.

Dünyanın otomobil devlerinden BMW (Bayerische Motoren Werke AG) ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Almanya’nın otomobil üreticisi BMW’nin çoğunluk hissesine sahip ailenin Nazilerle bağlantısı olduğu ve servetinin büyük bir bölümünü Ikinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında zorla çalıştırılan işçilerden kazandığı öne sürüldü. Israil’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi, Hamburg Film Festivali’nde gösterilen bir belgeselde, şirket sahiplerinin savaşın ardından cezadan kurtulmayı başardıkları ve zaman içinde de büyük servetler edindiklerinin anlatıldığını yazdı. 5 yıl süren bir soruşturmanın ardından hazırlanan belgeselin, BMW’nin çoğunluk hissesine sahip olan Almanya’nın en zengini Quandt ailesi ile Nazi rejimi arasındaki bağlantıları ilk kez ortaya koyduğu öne sürüldü.

ŞÜPHELI AILE BAĞLANTILARI

Quandt imparatorluğunun kurucusu Günther Quandt’ın, daha sonra Adolf Hitler’in en yakın yardımcılarından Joseph Goebbels’le evlenen Magda Ritschel’in ilk kocası olduğu belirtiliyor. Belgeselde, Quandt’ın, Magda’dan doğan ilk çocuğunun Goebbels tarafından büyütüldüğü ve savaşın ardından da babasının şirketlerinde yönetici olduğu ifade ediliyor. Belgeselde, Almanya’daki çeşitli arşivlerden toplanmış belgeler de kullanılıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: