MI 6 DOSYASI : İNGİLİZ SUİKAST VE OPERASYON TİMİ – Grup 13

Ingilterenin en korkulan özel istihbarat ve operasyon birimi. En dikkat çeken özelligide kullandigi rakam. Bütün Avrupada tarihsel olarak 13 rakami kötü sans ile birlikte anilir hatta Norveç mitolojisinde 13 ölüm demektir. Bu ultra gizli birimin tek bir görevi var : suikast ve bütün dünyada gölgeler arasinda bu görevini yerine getiriyor. Bu ünite hakkinda bilinen seyler çok az ama yinede bildiklerimizi sizinle paylasmaya çalisacagiz.

Eski bir polis ajani olan Garry Murray ki kendisi "Enemies of the State" adindaki çok kapsamli bir kitabinda yazaridir Grup 13 hakkinda bir kitap yazmaya karar vermis ve bu konuda arastirmaya baslamis. Fakat fikrini degistirmesi pek de uzun sürmemis tabi. Bir gün yolda giderken Transit bir minibüsün içine sürükleniyor ve kafasina bir silah dayandiktan sonra
bir ses arastirmalarina devam etmesinin pekde akillica olmayacagini söylüyor. Tabii bay Murray hemen mesaji aliyor ve bugünlerde degisik bir kitap konusu üzerinde çalismakta.

Grup 13ün kökleri esas olarak 1970lerde Kuzey Irlandada görev yapan eski SAS askerleri ve istihbarat operatörlerine dayaniyor. Bu dönemlerde Ingiliz istihbarat servisleri IRAnin bölgedeki etkinliğini kirmaya çalisiyorlardi fakat gerek bütün bu farkli servisler( mi5,mi6,sas ve askeri istihbarat) birbirleri ilede rekabet halindeydiler. Bazen bu rakip servisler karsi teskilatin gizli ajanlarini IRAya yem yapmaktan çekinmezdi. Rakip istihbarat birimleri birbirlerinin mekanlarina bomba koyar suçuda IRAya atarlardi durum son derece kaotikti anlayacaginiz.

Grup 13’ü olusturan diger birim SASa gelince tam açilimi (Special Air Service) olan bu birim Ikinci dünya savasinda David Stirling denen biraz deli bir komando subayi tarafindan kuruldu. Birimin amaci düsman hatlarinin gerisine sizip sabotaj ve suikastler düzenlemekti. 1969 senesinde SAS Kuze Irlandaya gönderildi amaci IRA ya karsi suikast dahil çesitli
operasyonlar düzenlemekti. SAS bölgeye intikalini gizlemek için degisik birlik isimleri altinda bölgeye gitti.

1974 senesi Ingiltere için çok kritik bir yildi. Isçi partisi seçimden zaferle çikmis ve bir askeri darbe dedikodusu ortaligi kaplamisti.Sag gruplar ve Sol gruplar arasinda bir çatisma havasida yavas yavaş olusuyordu. O zamanlar Ingiliz Milliyetçileri ülkenin bu Isçi partisi iktidari ile Moskovanin bir uydusu olacagini düsünüyorlardi ve bir sag darbeyle bu
hükümetin devrilmesi için pek çok grup faaliyete geçmisti. Bu gruplardan biri GB75 adindan milliyetçi bir yapilanmaydi ve ilginç olan grubun kurucusu SASin eski kurucusu olan David Sterlingdi.Bu ve buna benzer gruplar Ingiliz Istihbarati tarafindanda el altindan destekleniyordu.

1970 senesinde baska bir gizemli grup daha faaliyete geçmist bunlar kendilerine Direnis ve Psikolojik Operasyonlar komitesi diyorlardi (RPOC). RPOC ayni Italyadaki Gladio gibi herhangibir sovyet işgali sonrasinda faaliyete geçmek için kurulumus gizli yapilanmanin bir parçasiydi. Bu örgütde bütün istihbarat ve SAS birimleri ile yakin ilişki içindeydi.

SASin kendi istihbarat agi varmi yokmu resmi olarak bilinmiyor yalniz Ranulf Fiennes adindaki eski bir SAS komandosu (simdi ise Kutup gezgini)nun anilarini yazdigi (The Feather Men) kitabinda bir ayrinti gözümüze çarpti. Burada Fiennes emekli olduktan sonra üzerine bir ölüm kontrati açildigini ve bir kiralik grubun pesine düstügünü söylüyor fakat kisa bir süre
sonra SAS daki bir arkadasinin kendini aradigi ve pesindeki kiralik grubun SAS tarafindan yok edildiğini söyliyor ve telefonu kapatiyor. Fiennes bunun üzerine yaptigi arastirmalarda SAS bünyesinde çok gizli bir birim oldugu ve bu birimin görevinin SAS çalisanlari ve ailelerine yönelebilecek her tür tehditi ortadan kaldirdigini söylemekte.

Grup 13 buraya kadar saydigim bu ve buna benzer gruplardan türetilmis olabilir. Fakat kesin olatrak bildigimiz bu grubun "islak operasyonlar" denilen suikast görevlerini yerine getirdigi. Ingilizler suikast tekniklerini siklikla kullanirlar.

En iyi bilinen bu suikastlerden biride 198…. yilinda Cebelitarikda sikistirilan bir IRA timinin SAS tarafindan yok edilmesi olayidir. Bu operasyonda 3 IRA üyesi sogukkanlilikla infaz edilmistir. Bu dönemde Kuzey Irlandada pek çok suikast operasyonuda ayni sekilde basariyla ifa ediliyordu.

Grup 13ün ima edildigi baska bir yerde Gene (Chip) Tatumun anilaridir. Tatum eski CIA üyesidir ve Amerikan merkezli uluslararasi bir suikast biriminin varligindan söz ediyor. Bu birimin ismi (PEGASUS) ve bu birimin Ingilteredeki ucundanda 13 diye bahsetmekte. Bu 13 olsa olsa Grup 13 olabilir. Esas Korkuncu Tatum PEGASUSUN 20 sene içinde dünya çapinda
pek çok politikaci ve isadamini öldürdüğünü söylemekte.

Baska bir SAS suikastida 1984 senesinde Polis memuresi Yvonne Fletcherin Libya Kültür ateseligi önünde öldürülmesi. Bu cinayetin suçu o zamanlar Libyalilarin üstüne atilmis ve bütün Ingilterede bir Libya düsmanligina yol açmisti. Aslinda olay basitti memure Fletcher bir SAS atis teknigi olan "Ölümcül Sürat" teknigiyle vurulmustu. Bu teknik SAS sniperlarin çok
kullandigi bir atistir ama olay Libyanin üstüne atilinca kimse bu soruyu sormadi. Suikastin sebebi Libyaya saldirmak isteyen Amerikanin Ingilizler nezdine Libyaya yönelik bir düsmanlastirma operasyonuydu.

Buraya kadar belirttiklerimziden sonra benim fikrim bu grubun Ingiliz Disisleri tarafindan eski SAS ve özel güvenlik birimlerinden seçilenlerden olusturlan özel ve parali kontratlarla çalisan bir grup oldugu.

Bu gruba 13 numarasinin verilmesinin sebebi belkide Soguk Savas döneminde KGBnin suikast timinin isminin (Bölüm 13) olmasiydi. Istihbarat camiasinda bu tip seyler saka olarak algilanir. ama tabi vurulanlar ve suikaste ugrayanlar için bu pek de komik degil.

Iste son olarak Irakla ilgili iki isim ve baslarina gelenler.

Birinci Körfez savasinda gündeme gelen Irak Süper Topunun mucidi Dr Gerald Bull- Brükseldeki dairesine girerken sirtindan vuruldu.

Ikinci Körfez savasinda gündeme gelen Biyolojik silah uzmani Dr David Kelly ormanda bilekleri kesilmis bir halde bulundu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: