PET DOSYASI : İstihbarat şefinden ‘4 saat’ için istifa /// DARISI TÜRKİYE’NİN BAŞINA

Terör saldırısında, ‘derhal’ koruma verdiğini söyleyen gizli servis şefi, polisin olay yerine 4 saat sonra gittiği ortaya çıkınca istifa etti.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 14 Şubat’ta, bir kafeterya ile sinagoga düzenlenen ve iki kişinin öldüğü çifte terör saldırısının değerlendirme raporu açıklanmadan birkaç saat önce, Gizli Servis (PET) Şefi Jens Madsen görevinden 1 Haziran itibariyle ayrılacağını duyurdu. Madsen’in açıklamasından birkaç saat sonra Adalet Bakanı Mette Frederiksen düzenlediği basın toplantısında, Danimarka Emniyet Genel Müdürlüğü’nün terör saldırısıyla ilgili 143 sayfalık değerlendirme raporunu açıkladı.

Frederiksen, Gizli Servis’in hükümete yanlış bilgi verdiğini söyledi. Zira, istihbarat servisi şefi Madsen, hükümete, Krudttönden adlı kültür kafeteryasında gerçekleşen saldırının ‘hemen ardından’ Kopenhag’ın merkezinde bulunan sinagoga polis koruması verildiğini söylemişti. Emniyet Müdürlüğü’nün raporuna göre ise, polis koruması ‘hemen’ değil, ilk saldırıdan 4 saat sonra sinagoga ulaşmıştı.

Başbakan Helle Thorning-Schmidt de Madsen’ın kendisine verdiği bilgiye dayanarak, meclis ve kamuoyuna açıklama yapmıştı. Adalet Bakanı Frederiksen, “Hükümete ve kamuoyuna gösterilen tablonun doğru olmadığı görülmüştür” diye konuştu.

Omar El-Hussein adındaki saldırgan 14 Şubat günü yerel saat ile 15.22’de Österbro semtindeki kafede Hz. Muhammed’i karikatürize eden İsveçli çizer Lars Vilks’in konuşmacı olduğu panele silahlı saldırı düzenleyerek bir kişiyi öldürmüştü. Aynı gün gece yarısından sonra saldırgan, sinagogda bir vaftiz törenine silahlı saldırı düzenlemek isterken kapıda bekleyen gönüllü nöbetçi Dan Uzan’ı öldürmüştü. Geçtiğimiz yıl üç bakan, Danimarka’da ‘ahlaki’ sebeplerle istifa etmişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: