PKK DOSYASI : İsrail ordusunun eline geçen PKK arşivi ne oldu ?

1982 Temmuz’unda İsrail ordusu Lübnan’da üstlenen Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) gerillalarına karşı büyük bir saldırı başlatır. İşgal harekâtına Filistinli savaşçıların yanı sıra bu ülkede eğitim kampları bulunan diğer örgütler de mukavemet gösterir. Ağır silahlara sahip ve hava gücüyle desteklenen İsrail ordusunun ilerleyişine karşı sert direniş gösteren küçük bir grup Suriye İstihbaratı El Muhaberat’ın dikkatini çeker.Bu grup 1978’de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Abdullah Öcalan tarafından kurulan bölücü terör örgütü PKK’dan başkası değildir.

1979 yılında Öcalan’ın önce Suriye’ye oradan da bu ülkenin denetimindeki Lübnan’a geçmesiyle örgüt tarihinde yeni bir dönem başlar. Lübnan’daki Bekaa Vadisi’nde önce Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitim gören PKK’lılar daha sonra kendi kamplarını kurar.

İşte tam bu sırada İsrail ordusu Lübnan’ı işgal eder ve tüm örgüt kamplarını yerle bir eder. Saldırılardan Filistinli grupların kampları kadar bu kampların yakınlarındaki diğer örgütlerin kampları da nasibini alır. Çatışmalarda bazı PKK militanları hayatını kaybeder, önemli bir bölümü de İsrailliler tarafından esir alınır. İsrail ordusu tarafından yıkılan kamplardan birisi de Türk diplomatlarını hedef alan kanlı saldırılara imza atan Ermeni terör örgütü ASALA’nın kampı olur. Basılan kampta örgütün arşivleri, dış bağlantıları ve daha da önemlisi finans kaynaklarına ilişkin önemli belgeler ele geçirilir. Ele geçirilen belgelerin bir bölümünü MİT vasıtasıyla Türkiye’ye gönderen İsrail buna karşın arşivin tamamını vermeye yanaşmaz. Bu dönemde henüz Türkiye’de ciddi bir eylem gerçekleştirmeyen örgütün arşivini ve tutuklanan militanlarını Türkiye talep etmez. İsrail’in işgali sona erdirme anlaşmasının gereği olarak tüm militanların ülkeden ayrılmasına izin vermesinden PKK’lılar da yararlanır. Filistin kimlikleriyle Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’a giden militanlar daha sonra tekrar Lübnan’a döner.

Gazeteci Murat Yetkin, 1984’te Suriye ve Irak sınırından geçerek Türkiye’de kanlı eylemlere imza atan terör örgütü PKK’nın tarihindeki ilginç olayları ve Öcalan’ın Suriye’den çıkarılış öyküsünü tüm ayrıntılarıyla okurlara aktarıyor. Yetkin’in Remzi kitabevi tarafından yayımlanan "Kürt Kapanı: Şam’dan İmralı’ya Öcalan" isimli çalışması Kürt meselesinin jeo-politik ve jeo-ekonomik boyutlarına ışık tutuyor. Örgütün Ortadoğu dengelerinde hangi pazarlıklarda kullanıldığını ve örgüte biçilen enerji politikalarındaki belirleyici rolü sorgulayarak, Öcalan’ın neden Türkiye’ye teslim edildiğini soruşturuyor. Bu dönemde ABD’nin PKK’dan rahatsız olduğunu vurgulayan Yetkin, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’ın Kongre’ye gönderdiği Irak raporunda PKK’nın Kuzey Irak’taki istikrarı tehdit eden bir unsur olduğuna ilişkin görüşlerine yer veriyor. "Suriye’yi tehdit edin", "Bir günde olmadı", "Kapalı kapılar ardında Ankara", "Öcalan’ın güvendiği dağlar", "Kenya’da sirtaki" ve "Neyi değiştirdi?" bölümlerinden oluşan kitap Dışişleri ve MİT’in meseleye yaklaşımlarına da ışık tutuyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: