PKK DOSYASI : KANDİL DAĞI OPERASYONU /// 2006 TARİHLİ

KANDİL DAĞI OPERASYONU

Hep konuşuldu, hep söylendi. Ancak kimse tam olarak nerede ve nasıl bir yer olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değildi. O nedenle Kandil dosyasını açmaya karar verdim. Nerededir ? ne melanet bir yerdir görelim dedim. Böylece sizlerde belkide ilk kez üzerinde defalarca konuştuğunuz Kandil Dağının ve PKK kamplarının nasıl bir yerde olduğunu görmüş olacaksınız..

Burada yer alan resimlerde uydu fotografları işlenerek 3D (üç boyutlu) görüntüler haline getirildi. Kendinizi bir kartal gibi düşünün ! Hakkari’den uçarak sınırdan çıkacağız ve Iran & Irak sınır çizgisinin üzerinden uçarak Kandil Dağına varacağız. Ardından dağın Irak’ta kalan sağ kısmından uçarak etrafında bir tur atıp, Iran’da kalan kısmına geçeceğiz. Böylece gezimizin 1. Ayağı tamamlanmış olacak.

Yukarıdaki resim Hakkari semalarından Iran&Irak sınırı. Ortadaki karla kaplı zirveler Kandil Dağı. Sağ kırmızı nokta; Erbil ve resmin üst kısmındaki kırmızı nokta Süleymaniye Şehiri.

Yukarıdaki resmi ortadan bölen sarı çizgi; Iran-Irak sınır çizgisi. Bu çizgi aynı zamanda kandil dağının zirvesinden geçerek dağıda ikiye bölüyor. Sol tarafda kalan Bölge Iran ve Piranşehir sağ taraf ise Irak, Erbil.

Aşağıdaki resimde uçuşumuzu Irak hava sahasında sürdürüyoruz. Kandil Dağı altımızda yer alıyor. Üzerindeki sarı çizgiler Iran-Irak sınırı.

Aşağıdaki resimde halen Irak hava sahasındayız. Resimde sağ üst kısım Iran toprakları. Ilkkez bu noktada Kandil Vadisini görmeye başlıyoruz. Chia-i Barcham noktasının altında aşağı doğru uzanan vadi Kandil Vadisi.

Kandil dağı ve Iran-Irak sınırı altımızda uzanarak dağı ikiye ayırıyor. Böylece bizlerde Iran havasahasına doğru geçmeye başlıyoruz.

Alt karede artık Iran hava sahasındayız…

Kartalımız 2.tur için Irak-Süleymaniye Semalarından havalanıyor. Kandil dağı ileride altımızda uzanıyor. Uçuşumuzu dağa doğru sürdürerek alçalıp, Kandil vadisinin içine gireceğiz.

1983’lü yıllarda Suriye’yi Hafız ESAD ve BAAS partisi yönetiyordu ve PKK bu yıllarda Suriye’ye davet edildi. Örgüt daha sonra Suriye kontolündeki Beka vadisinde üstlendi. Dönemin güç dengeleri dolayısı ile Beka’ya askeri operasyonlar yapılamıyordu. PKK terör örgüt kamplarında yetiştirilen militanlar, Suriye gizli servisininde denetiminde Halep şehri güneyinden geçerek ülkemize sızıyor ve eli kanlı eylemlerini yapıyordu. Bu dönemde ülkemiz silahlı kuvvetleri ve güvenlik birimleri sınırımız içinde terörle mücadele veriyor ve sızmaları engellemek için sınır karakollarının sayısını arttırarak bölgeyi mayınlıyordu. Bu dönemler bölge halkının en büyük sıkıntıları yaşadığı dönemlerdir.

1990’lı yıllara gelindiğinde Saddam rejiminin Kuzey Irak’taki denetimi ortadan kalktı. Bölge Incirlik konuçlu Çekiç gücünde etkisiyle Peşmerge diye bilinen KYP ve IKYP güçlerinin eline geçti. Peşmerge bu dönemde tam anlamıyla örgütlenemediği gibi KYP ve IKYP güçleri arasında da güç çekişmesi yaşanıyordu. Her iki gurupta bu dönemde ikinci bir düşman olarak PKK’yı karşına almak istemediğinden PKK durumu fırsat bilerek Zaho, Dohuk illerinin kuzeyine yerleşti. PKK böylece Türkiye’ye sızmak için Suriye içinde km’lerce yol kat etmek zorunda kalmıyor. Aynı zamanda Türkiye sınırları içinde sıcak takibe maruz kaldığında bu noktadan Kuzey Irak’a geçiyordu. Bu bölge nispeten daha kötü coğrafi koşullara sahip olduğu için içeri sızmak daha rahattı. Böylece sınırdan sızmalar Hakkari noktasına kadar daha rahat yapılır hale geldi.

Kuzey Irak’taki otorite boşluğunun PKK lehine genişlemesi Türkiye’nin bölgeye müdahale etme zorunluluğu doğurdu. Böylece Kuzey Irak operasyonları başladı. Bu dönemde T.S.K peşmerge güçleri ile ortak operasyonlar yapıyor. Peşmergeyi biryandan da silahlandırarak PKK’ya karşı cesaretlendiriyordu. Yapılan tüm operasyonlarda Peşmergenin ambluka altına alınan bölgelerde sızma gedikleri yaratması bu operasyonlardan kesin sonuç alınmasını engelledi. T.S.K o nedenle bölgeye daha hakim olmak için Habur sınır kapısından çıkarak Zaho ve Dohuk’un kuzeyine yerleşti. Bu dönemde sıcak bir gelişme yaşandı ve Hafız ESAT’ın ciddi sağlık problemleri yaşamasını fırsat bilen devletimiz Suriye’ye 24 saatlik savaş ilan etti. Bunun sonucu ülkeyi terk eden APO tutuklandı. Beşar ESAD’ın göreve gelmesiyle Suriye içindeki kamplar lağvedildi. PKK Batısında Suriye, Kuzeyinde Türkiye ve Güneyinde Peşmerge güçlerinin arasında sıkıştırılınca. Bölgeyi terk ederek Doğuya Kandil Dağına gitti.

Örgüt Kandil’den çıkarak önce Iran’a giriyor ardından Iran’dan Van hattı üzerinden ülkemize giriyordu. Son zamanlarda çatışma haberlerinin Güneyden değil, Van havzasındaki bu hattan gelmesinin nedeni budur. PKK yeni üssü Kandil’de lideri APO’yla ilgili gelişmeleri izleyerek bir anlamda kendi içindeki yeni lider kavgasına tutuştu. Tam toparlanma süreci yaşadığı şu günlerde Iran’ın uluslar arası konjektürden kaynaklanan Türkiye lehine jestine muhatap oldu. Iran Kandil’e ilkkez havadan askeri operasyon düzenledi. Zaten dağın Iran’a bakan kısmı incelendiğinde kara harekatı yapmanın imkansız olduğu görülecektir. Eğer Iran bu tutumunda ciddiyetini sürdürürse Kandil dağının doğusunun PKK’ya kapanması olasıdır. Işte tam operasyon yapmak için büyük bir fırsat dediğimiz şu günlerde Iran’ın tutumunun devamı ve ABD’nin Türkiye’nin bölgeye yapacağı askeri bir operasyona yeşil ışık yakması önem arzetmektedir. Tüm bu siyasi rüzgarlar Türkiye’nin lehine esmeye başladığı taktirde. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ne olduğunu daha iyi göreceğinize emin olabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki PKK’ya yapılması olası bir operasyonun önündeki en büyük engel politiktir. PKK’nın Türkiye’nin kucağına oturtulmuşken, tekrar Türkiye dışı güçler tarafından indirilmesi oldukça zor gözükmektedir.

GELECEK SENARYOLARI:

SENARYO: 1

ABD güçleri Irak’tan kademeli çekilmeye başlar. Türkiye ve Iran yakınlaşır. Iran’ın ve Türkiye’nin baskı ve etkisiyle Irak Şii yönetimi Kandil Operasyonuna ışık yakar. PKK operasyon haberini alınca Kandil’deki 6.000 militanından 4.000 kadarını kandilden çıkararak küçük birlikler halinde üç ülkeye yayar. Türkiye, Iran, Irak…Kürt yönetiminin ve dünyanın ayağa kalkmasına rağmen zırhlı Türk Kuvvetleri Haburdan çıkarak Dohuk ve Erbil şehirlerinin Kuzey-Doğu hatlarını 20 km dışarıdan tutar. Bir diğer mobilize birlik Erbil’den hareket ederek 65 km uzaktaki Süleymaniye kentinin 20 km kuzeyine konuçlanmıştır. Tüm bunlar yaşanırken uçar konar birlikler kandil dağının vadi girişlerine yerleşmiştir. Özel kuvvetler dağın yüksek noktalarında yerini alır. Komando birlikleri bu sürede Hakkari’den hareketle uçar konar birliklerin kontrol altına aldığı vadi girişlerine ulaşır. Iran birlikleri dağın doğusunu Kuzey-Güney hattında bir yay gibi sarmıştır. Erbil-Kerkük-Süleymaniye şehirlerinde Kürtler Talabani ve Barzani’nin de telkiniyle gösteriler yapmaya başlar. Bu şehirlerde Kürtler ve Türkmenler arasında sıcak temaslar yaşanır. Dünya medyası olayları kaygı ve heyecanla duyurur. Türkiye’ye notalar verilmeye başlar. Avrupada bazı kentlerde Kürtlerin taşkınlığı sokaklara taşınır. Irak yönetimi içeriden Kürtler, dışardan diğer devletler tarafından baskıya maruz kalır. CNN Türkiye’nin Irak’ı işgal ettiği haberini geçer.

Operasyon başlamıştır. Özel kuvvetler vadiye hakim tepeleri kontrol altına alarak bu noktalara yerleşirken komandolar bu noktalarda takviye edilir. Bolu birlikleri vadiden içeri girer. Sniperler SA-7 personeline odaklanır. Cobra’lar vadiden içeri giren birliklere hava desteği verir.
F-16’lar vadinin içine görmeyerek atışlar yaparak SA-7’den korunduğu gibi içerideki panik havasını arttırarak örgütteki komutanın zayıflamasına çalışır. Sert çatışmalar başlamıştır. Örgüt elemanları bu noktada en zayıf halkaya yönelerek vadiye hakim tepelerden Iran’a geçmeye çalışmaktadır. Havadan ve karadan tespit edilen bu kaçışlar hava desteği ile imha edilmeye çalışılır. Bu noktada örgütün genel görünümü, baskın yemiş hamam böceği yuvası havasındadır. Örgüt üyelerinin 1/5’i vadi tabanında 1/5’i Iran’a geçmeye çalışırken öldürülürken 3/5’ü kaçmayı başarmıştır. Kaçmayı başaran bu iki gurubun 2/3’ü Kandilin kuzeyinden Türkiye içlerine sızmaya çalışırken 1/3’ü ise Süleymaniye kentine ulaşmak için Iran sınırları içinde ilerlemektedir. Aradan 72 saat geçmiştir ve baskılar arttığı için Türkiye çekilme kararını dünyaya duyurur….

SENARYO: 2

ABD ve Irak hükümeti operasyon kararı alır. Irak hükümeti içindeki Kürtler gönülsüzde olsa razı olur. Iran sessizdir. Bu durumda Dohuk, Erbil, Süleymeniye hattını 5 bin ABD ve 10 bin peşmerge tutmaktadır. Türk birlikleri hafif zırhlı desteği ile doğrudan Kandile yönelir. Dağ 1.senaryoya uygun sarılır. Bu defa Kandilin içine 5 bin ABD askeri ve hava gücü sınırlı destek vermektedir. PKK militanları teredütsüz Iran içine yönelir ve kuzeye gider. 1/3’ü Türkiye’ye sızar. 1/3’ü Iranın kuzeyinde kalır. 1/3’ü tekrar batıya yönelerek Dohuk-Iran hattına çekilirek kaybolur. Dünya medyası olayları daha farklı seviyeden duyurur. AB’de bazı devletler cılız açıklamarla yetinir.

Özetle 2 veya oluşturulması mümkün 3 senaryo vardır.

1-Senaryoların mevcut politik gelişmeler ışığında olası oluşumu çok zor gibi gözükmektedir.
2-Her iki senaryoda da PKK tamamen ortadan kalkmamaktadır. Ancak ciddi oranda örselenmektedir.
3-1.senaryoya göre Türk Kuvvetleri operasyon süresinin 72 saatle sınırlı kalması nedeniyle en az 100-250 kayıp verecektir.
4-ABD destekli senaryoda operasyon süresi sınırlı olmadığı gibi çatışmalarda düşük düzeyde kalacağından kayıp sayısı azalacaktır. Ancak PKK’nın alacağı zaiyatta aynı oranda düşecektir. Ancak ABD bu noktada gerçekten kararlı davranır ve hava gücünün kullanacağı silahlara bir sınırlama getirmezse PKK’nın kaybı kesinlikle artar.

İLETEN : Ali Armaðan [aliarmau011fann@yahoo.com.tr]

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: