TARİH : ANNELER GÜNÜ ANLAMINI YİTİRMESİN /// NENE HATUN

Kemal_Cicek21

ANNELER GÜNÜ ANLAMINI YİTİRMESİN

Dünyada 1908’den beri kutlanan Anneler Günü Türkiye’de ilk kez 1955’te kutlandı. Yılın ilk annesi de Osmanlı-Rus savaşının kahramanı Nene Hatun seçildi. Ancak tüm çabalara rağmen kadına şiddet bir türlü bitmek bilmedi. “Cennet annelerin ayağının altındadır” hadisine rağmen Türkiye’de ve İslam dünyasında kadınlar statü kaybetmeyi sürdürdü

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ve sadece nisan ayında en az 20 kadının şiddete kurban verildiği ülkemizde, 1955 yılından beri Anneler Günü kutlanmaktadır. Ancak İslam Peygamberi’nin “Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisi de çok iyi bilinmesine rağmen Türkiye’de ve İslam dünyasında kadınlar statü kaybına uğramaya devam etmektedir.

Anneler Günü, 1955 yılında Türk Kadınlar Birliği tarafından alınan bir karar sonucu her yılın mayıs ayının ikinci haftasında ülkemizde kutlanmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde kadın hakları ve kadının tolumdaki yeri çağdaş ülkelerin gerisinde kalmaya devam etmektedir. Annelerin Günü’nün sözde kalmaması dileklerimle bu haftaki yazımı iki sene önce kaybettiğim sevgili annemin hatırasına hürmeten Anneler Günü’ne ayırdım.

NENE HATUN TÜRK MİLLETİNİN ANNESİ

1955 yılının ilk Anneler Günü’nde “anneler annesi” seçilen Nene Hatun’un Erzurum’daki evinde vali, generaller, il müdürleri, öğrenciler ve Kadınlar Birliği üyelerinin katılımıyla güzel bir tören yapılmış, Nene Hatun’a hediyeler takdim edilmişti. “Nene Hatun Türk Milletinin Annesi” yazılı bir tabelanın, evinin önüne asılması Nene Hatun’u çok duygulandırmıştı. Dükkân sahipleri de vitrinlerine Anneler Günü ile ilgili veciz sözler içeren tabelalar asmıştı.

ARTIK İTİRAZ KALMADI

1955 yılında ilk Anneler Günü ilan edildiğinde, toplumda olumlu ve olumsuz tepkiler yükselmişti. Milliyet Gazetesi’nin “Doğrusu Bu” köşesinde konu alaya alınmıştı. Türk Kadınlar Birliği’nin kararı sonrası “Gün Bolluğu” başlığı altında şu satırlara yer verilmişti: “Bugün analar günü imiş. Ne demek olduğunu anlayamadık. Başka bir dernek de bir babalar günü tertiplese ve ikisi birleştirilse tam “Ana Baba” günü olur!”

BABALAR GÜNÜ DE OLSUN!

Anneler Günü ilan edildikten sonra yurdun her yerinde Babalar Günü’nün de belirlenmesi için kampanyalar başladı. Hâlbuki annelerimizin vefakârlığı sayesinde ülkemizde yılın her günü erkekler günü gibi yaşanmaktadır. Nitekim Anneler Günü münasebetiyle anne veya eşlerini bir gün dinlendirmeleri gerekenler, bunu bile başaramamıştır. 1955 yılının ilk Anneler Günü ile ilgili olarak bazı gazetelerde yer alan nüktedan haberlere göre pazar günü ev işlerinden korkan bazı eşler bir gün önce hasta raporu almış ya da sabah erken vukuat çıkartarak evi terk etmiş, böylece ev işlerinden kurtulmuştu.

DÜNYADA DA DURUM İÇ AÇICI DEĞİL

Ne yazık ki dünyada da kadınların durumu hiç iç açıcı değil. Dünya Bankası verilerine göre dünya genelinde şiddet nedeniyle hayatını kaybeden 15-44 yaş grubundaki kadınların sayısı kanser, sıtma, trafik kazası ve savaşlar nedeniyle ölen kadınlardan daha fazladır.

BM tarafından yapılan bir araştırmaya göre hayatının herhangi bir döneminde fiziksel şiddete uğrayan kadınların oranı yüzde 12’den başlayıp değişen bölgelere göre yüzde 59’lara kadar yükselebilmektedir.

NENE HATUN’UN HİKAYESİ

Nene Hatun 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Aziziye Tabyası’nın savunulmasında verdiği mücadele sayesinde kahramanlaşmış bir Türk kadınıdır. Nene Hatun’un kahramanlık hikâyesi şu şekilde gelişmiştir: 1877 yılında 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece, Ermeni çeteleri Erzurum’un Aziziye Tabyası’na girmiş ve tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirmiştir.

Bu sayede Rus askerleri de hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyaya sahip olmuştur. Bunu duyan Erzurum halkı ellerine geçirdikleri her tür silahla sabah ezanından sonra akın akın tabyaya yürümüş, 1000 şehit vermek pahasına tabyayı geri almıştır.

İşte tabyaya koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan Nene Hatun da vardır. Ağabeyi Hasan bir gün önce cepheden yaralı olarak gelen ve kollarında can veren Nene Hatun üç aylık bebeğini Allah’a emanet ederek tabyaya koşmuş ve en ön safta savaşarak destansı bir mücadele vermiştir.

Nene_Hatun_0071.jpg

YILIN KAYNANASI İLK KEZ İZMİR’DE SEÇİLDİ

1959 yılından itibaren Türkiye’de Anneler Günü’nde yılın kaynanası da seçilmeye başlanmıştır. İlk seçimin İzmir’de yapıldığı bilinmektedir. Kadınlar Birliği İzmir Şubesi’nin düzenlediği yarışmaya katılmanın şartları en az 5 yıldır kaynana olmak ve gelin ile iyi geçinmekti. Yapılan yarışma sonucu 59 yaşındaki Vesile Karakulak Türkiye’nin ilk kaynanası seçildi. 4 gelin 9 torun sahibi kaynana, verdiği demeçte “İnanmazsınız gelinlerimi, çocuklarımdan daha çok severim” demiştir.

ANNELER GÜNÜ’NÜ RESMİLEŞTİRDİK VE ANLAMSIZLAŞTIRDIK

Ne yazık ki gönülden kutlanması gereken ve bir sivil toplum örgütü olan Kadınlar Birliği tarafından belirlenen Anneler Günü de resmileşmekte gecikmedi. 1956 yılında hükümet, günü sahiplendi. Cumhurbaşkanının eşi törenlerin başlamasına start vermeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe teşkilatlarına “Anneler Günü”nün resmen ve layık olduğu veçhile kutlanması için talimatlar gönderdi.

ANNELER GÜNÜ SÖZDE KALDI

Okullarda resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlendi. Her çocuğun annesine hediye vermesi emredildi. Posta Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü günün anlam ve öneminin toplum tarafından anlaşılması için özel pul bastı.

O gün bugündür resmen kutlanmaya başlandığından mıdır nedir Anneler Günü’nde verilen mesajlar bir türlü hedefine ulaşmadı. Toplumumuzda kadınlar bir türlü hak ettiği konuma yükselemedi.

ÜLKEMİZ KADINININ DRAMI

Camilerimizde “Cennet annelerin ayakları altındadır” şeklindeki hadis sürekli hatırlatıldığı, kahraman kadınların tarihimizde ne kadar büyük rol oynadıklarına dair sayısız nutuk çekildiği halde kadına yönelik şiddet bir türlü durdurulamadı.

İslam dini kadınlara çok değer vermesine rağmen ülkemizde ve genelde İslam dünyasında şiddet gören kadınların ortalaması yüzde 25’in altına düşmemektedir. Son istatistiklere göre Türkiye’de sadece 2015’in ilk dört ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 94, tecavüze maruz kalan kadın sayısı 42’dir. 100 kadın ise taciz gördüğünü resmi makamlara bildirmiştir. Yaralama ve diğer mobbing türü tacizler ise daha vahim bir tablo ortaya koymaktadır.

DÜNYA’DA İLK KEZ 1908’DE KUTLANDI

Türkiye’de 1955 yılından itibaren Anneler Günü kutlanmaktadır. Dünyada ise 1908 yılından beri Anneler Günü kutlanmaktadır. Bazı ülkelerde çok farklı aylarda kutlanmakla beraber, ülkemizde olduğu gibi çok sayıda ülke, Anneler Günü’nü mayıs ayının ikinci pazar günü kutlamaktadır.

3’ÜNCÜ ORDUYA NENE HATUN ÜNVANI

Nene Hatun’un Türkiye’de 1955 yılında ilk kez anneler annesi seçildiği çok iyi bilinmektedir. Çok az bilinen ise onun Erzurum’un Rus ve Ermeniler’e karşı savunulması sırasında verdiği destanlaşan mücadelesinden dolayı 1954 yılında 3. Ordu Müfettişi Nurettin Baransel Paşa’nın gayretleriyle 3. Ordu’nun Nenesi unvanını alması olsa gerektir.

Prof. Dr. Kemal ÇİÇEK

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: