YARGI DOSYASI /// Yargıda infial : ‘MİT, hakim ve savcıların odasına 2 bin böcek koyacak’

Hakim ve savcıların tutuklanmasından sonra korkunç bir iddia gündeme geldi. Buna göre MİT tarafından 2 bin hakim ve savcının odasına böcek yerleştirilecek. İzni ise iktidarın emriyle hareket ettiği belirtilen sulh ceza hakimliklerinin verdiği öne sürüldü. Yargı camiasının tepkisini çeken iddiaya yalanlama gelmedi.

İstanbul’da 2 hakim ile Tarsus’ta 4 savcının tutuklanmasından sonra yeni bir skandal ortaya çıktı. İddiaya göre 2 bin hakim ve savcının odasına böcek konulması için Milli İstihbarat Teşkilatı’na izin verildi. Böcek izninin altında, hükümetin emir ve talimatlarıyla hareket etmekle suçlanan Ankara ve İstanbul Sulh Ceza hakimlerinin imzasının olduğu ileri sürüldü. Hakim, savcı ve avukatların sosyal mesaj paylaşım adresi olan adalet.org’da bu iddia tartışılmaya başlanırken herhangi bir yalanlama gelmedi.

Hakim ve savcıların sosyal görüşlerini ifade ettikleri adalet.org’daki bu iddiayı İstanbul Anadolu Adliyesi Hakimi Zafer Uygun gündeme getirdi. Hakim Uygun “Ankara ve İstanbul Sulh Ceza hakimleri tarafından hakim ve savcı odalarına 2000 adet böcek yerleştirilmesi için MİT’e izin verildiği konuşuluyor.” ifadelerini kullandı. Bu iddia yargı camiasının tepkisini çekti. Savcı Ü.U., “Her şeyin çivisi çıkmış, onu da yaparlar. Hem böcek koyarlar hem de o yaptıklarından bile sorumlu tutarlar.” dedi. Savcı Y.A. ise bazı hakimlerin, meslektaşlarının konuşmalarının ses kaydını aldığını söyledi. Hakim B.U. ise hukukun geldiği durumu, “Şaşırdık mı? Hayır en acısı da bu.” diye özetledi.

Hakim H.O. hukuk devletine vurgu yaparak, “Hakim de hukuk dışına çıkar mı? Niçin çıkar? Bu kararı nasıl verir? Ama bu sorular hukuk devletinde sorulur. Yargı bağımsızlığında sorulur. Neyse kalsın.” paylaşımında bulundu. Hakim F.K. iddiaların doğru olması halinde hukukun iflas edeceğini söyleyerek, “Haber doğruysa, şu gelinen noktaya bakın. Hukukun ve hukukçunun iflas ettiği, birbirine kırdırılan, birbirine düşman hale getirilen, her türlü vicdansızlığı birbirine yapar hale gelen ve bunu da meşru görerek devlet için yaptığını düşünenler yarın hukuk normalleştiğinde umarım bu yapılanların hesabını verebilirler.” açıklamasında bulundu. Savcı B.B. ise duruma hiç şaşırmadığını belirterek, “Bilgiye dayanmamakla beraber kurul üyelerinin odalarının malum kurumca dinlendiğini düşünen birisi olarak hiç şaşırmadım.” şeklinde konuştu. İddiaları gündeme getiren Hakim Zafer Uygun iddialarını devam ettirerek, “Bu bilgi net olarak teyit edilmiş değil. Ancak şu ana kadar da yalanlanmadığı için kesinleştiğini kabul ediyorum.” şeklinde paylaşım yaptı.

2 HAKİM İLE 4 SAVCI, VERDİKLERİ KARAR NEDENİYLE TUTUKLANDI

Hidayet Karaca ve 62 polisin reddihakim talebini kabul edip tahliye kararı veren hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer tutuklanmıştı. Dosyada delil olarak sadece tahliye kararları gösterilmişti. Adana ve Hatay’da MİT TIR’larının aranmasıyla ilgili operasyonlarda görevli dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman 4 savcı ile eski Adana İl Jandarma Komutanı tutuklandı. Gelen bir ihbarı görevleri gereği yerine getiren savcılar “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”le suçlandı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: