TARİH /// BURHAN SAVAŞ : HACI ÖMER SABANCI VE AKBANK’IN KURULUŞU

Sabancı Ailesi , Menderes-Bayar’ın Adana’daki havuz ! zenginidir. Bayar , Sümerbank Nazilli’nin tüm teknik ekibini , genel Md. dahil bunlara vererek tekstil fabrikatörü yaptı.

Bayar ayrıca , Adana’daki havuz zenginlerine bir de özel tek şubeli banka kurdurdu.

Asıl amaç da CHP’li bilinen İş B.’nı vurmaktı. Kurulan tek şubeli banka biricik şubesini Adana’da başka yer yokmuş gibi , birebir tam İş Bankası’nın karşısına açtı.

Bu bankada DP havuz zenginlerinin tamamı ortaktı. HACI Ömer’in gücü , bankada sadece % 7’lik bir ortaklık payına yetmiş , bu arada 5 oğlundan lise 2’den sonrasını okuyamamış oğlu Sakıp’ı bankaya memur olarak aldırmıştı. Banka’nın adı özel olarak seçilmişti.

ADANA KAYSERİ BANKASI.

Niçin ?

Çünkü Adana havuz zenginlerinin % 50 ‘si Kayseri’den Adana’ya gelenlerden seçilmişti. Kayseriler , para olayını koklamada , yahudileri bile çeşmeye su içirecem diye götürüp su içirmeden getirebilen insanlardı. Bayar’ın zengin etmek için yandaş aramaya Adana’ya geldiğini görünce hemen Havuza atlamıştı tüm Adana’ya kapağı atmış Kayserililer. O kadar ki Bayar’ı Adana’daki Otelleri’ne ( Erciyes Oteli ) götürüp işi sağlama almışlardı. Otel HACI Ömer’indi.

Türkiye o yıllardan başlıyarak gece , gündüz Kayseriler’e çalışmaya başladı.

Önce Adana Kayseri Bankası’ndaki Addanalılar’ı şutladılar. Sonra Kayseriler aralarında maç yapmaya başladılar. % 7’lik Sabancılar bankada kendileri gibi Kayserili olan diğerlerini ( bir biçimde !!! ) şutlayıp % 100 oldular , Adana’yı da banka adından öyle bir sildiler ki , banka artık AK BANK diye anılmaya başladı..

Akbank’ın ticari sicildeki adı halâ Adana Kayseri Bankası’dır.

Bu arada " bahçeye AT dikme " olayındaki , Kayseri usulü adam uyutma tezgâhına da dijital 1-2 klâvye darbesi atiiim ;

Dönemin Demokrat Partisi’nin parti amblemi şaha kalkmış beyaz renk koşu atı idi. Beyaz ; saflık , temizlik ve tabii " namusluluk " sembolü olduğu için at beyazdı. Yani , at , sadece at değildi. Tezgâh , at üstünden saf vatandaşa namusluyuz Allahıma tezgâhı açmaktı .

Halk gâvurca Demokrat , Demokrasi lâfını hiç tutmamış partiye kendi kafasına göre bir ad aramış bulmuştu ; Eee parti bayrağındaki atla Demokrat’taki atı imam nikâhıyla evlendirivermiş , Parti’nin halk söylemindeki adı DEMİR-KIR-AT.

Gerçekten ortada bir beyaz at vardı , bi de demokrat diye uyduruk bir ad.

Bu arada biti kanlanan tüp DP havuz haramileri evlerinin bahçesine , arabalarının kaportalarının önüne , AT dikme , koyma yarışına girmişti.

Bu arada ;

HACI Ömer’in Adana’daki Köşkü’nün de adı Atlı Köşk’tür Sevgili Arzu Türk. Peki Adana’daki Köşk’e o AT’ı nereden ayarlamış acaba HACI Sabancı.

Ayrıca , eksik anlatmışsınız o Emirgân Köşk hikâyesini.

HACI Ömer her İstanbul’a gelişte paraya kıyıp Hilton’da yatar.

Adana’da harami eğitimini tamamlayan her zengin ,mutlaka ve mutlaka Boğaz’da keşfe çıkar, sabah Hilton’da uyandıktan sonra.

Eğitimin ( ! ) tamamlandığının olmazsa olmaz belgesi Boğaz’da köşk , yalı ele geçirmektir . Boğaz’ı yatak odası veya helâsından göremiyen havuz zenginini Adana’da adamdan saymazlar. İsterse 10 tane kuyruklu Amerikan Mafya Şevrolet’i , Cadillac’ı bile olsa.

O ZAVALLI kadın aslında yemin billâh satmam ben burayı diyor. Ama , Kayserili HACI Ö. , belki yüz kez , kadına bir tebelleş oluyor bir tebelleş oluyor ki , kadın yeter lan diyip evi al lan beni rahat bırak diyor. Valla böyle.

Bi de , bugün " AT’LANMIŞ " o Köşkü , inanılmaz , o güne göre kelepir bir paraya aldı der, olayın yakın tanıkları. Hayatta asla bir kadın olarak o Boğaz Köşk veya yalılarında kimseyi komasın Yüce Allâhım. Vampirin biri olmasa bir başkası elinden alır orayı , gücü yetmez korumaya . En iyisi , uygun bir yaşta Beşiktaş , Üsküdar’da bir Cumbalı yere taşınıp NOSTALJI’yi orada sürdürmek.

HACI Ö. , ne tuhaf , yollarında kilometrelerce yol teptiği o köşkte değil , çok sevdiği Hilton’da " kalp krizinden " öldü.

Masraf olmasın diye Otel’e Doktor istemediği söylenir , Adana’da. Zenginin parası , züğürdün çenesi belki !!!

Bugün Sabancılar’ın Boğaz’da 20 civarında yalısı var.

Artık Yeni Türkiye böyle.

Vah HACI Ö. , bitane için neler çekmiş.

Ama olsun , roketin ilk fişeği ondan.

T.C. Burhan

Not. Birileri , biliyorum, bunları kıskançlıktan yazıyor , kendisi Boğaz işini çözemedi ya. Di’cek. Valla değil :))

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: