RUSYA DOSYASI : Rusya’daki zafer kutlamalarında Rus ve Çin askerleri yan yana yürüdü

Rusya, Kızıl Meydan’da Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin 70’inci yıldönümünde tarihinin en büyük geçit resmini düzendi. Törene birçok dünya lideri de katıldı.

Başkent Moskova’da törenlere binlerce asker katıldı ve Rus ordusunun envanterindeki bazı zırhlı araçlar ilk kez sergiledi. Törende Rus ve Çin askerlerinin birlikte yürümesi ise dikkat çekti.

Davete katılan devlet ve hükümet başkanları arasında Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan devlet başkanlarının yanı sıra Çin, Hindistan, Güney Afrika, Venezüella, Vietnam, Küba, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Sırbistan, Makedonya, Güney Kıbrıs, Moğolistan ve Filistin liderleri de yer alıyor. Kremlin’deki davete katılanlar arasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve UNESCO Başkanı da var.

PUTİN: ZAMAN, ZAFERİN ÜZERİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ

Rus Devlet Başkanı Putin Kremlin’deki davette yaptığı konuşmada, 2. Dünya Savaşı’nda elde edilen zaferi ‘dünyayı değiştiren bir eşik’ olarak tanımladı.

Putin, ”Zaman, faşizme karşı kazanılan kahramanca zaferin anısına hiçbir zaman gölge düşürmez. Büyük Zafer, düşünce ve davranışlarımızın her daim ölçütü oldu; öyle olmaya devam da edecek. Halkımız kutsal bildiği şeyler, vatanları, görevleri, kültürleri, ana dilleri, ahlaki değerleri, Avrupa’nın özgürlüğü adına ve yeryüzüne barış gelmesi için savaş verdi. Nazizme karşı verilen bu kutsal mücadelede kendini feda etmekten çekinmedi” dedi.

Vladimir Putin İkinci Dünya Savaşı’nda ölen Sovyet askerlerini andığı konuşmasında, “zafere katkılarından dolayı İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri halklarına” teşekkür etti.

Ancak Putin, “Son yıllarda uluslararası işbirliğinim temel ilkeleri hiç olmadığı kadar sıklıkta gözardı edildi. Askeri blok zihniyetinin ivme kazandığını görüyoruz” dedi.

BİNLERCE ASKER HAZIR BULUNDU

16 binden fazla asker, 2 bin 300 gazi, 143 uçak ve helikopter ile 194 askeri aracın geçit yaptığı resmi tören, bestekar Aleksandrov’un ‘Kutsal Savaş’ şarkısının müziği eşliğinde Kızıl Meydan’a Rusya’nın simgeleri olan Zafer Bayrağı ile Rusya Federasyonu devlet bayrağının çıkarılmasıyla başladı.

Geçit töreninin, hava araçlarının geçişiyle tamamlanması ardından da Rus lider Putin, diğer liderler ve misafirlerle birlikte Kremlin duvarlarının dışında yer alan Meçhul Asker Anıtı’na karanfil bıraktı.

RUS VE ÇİN ASKERLERİ BİRLİKTE YÜRÜDÜ

Rusya törenlerde T14 Armata tankları dahil bazı yeni silahlarını da sergiledi.

T-14 Armata’nın tareti uzaktan kumandalı.

RS-24 Yars kıtalararası balistik füzeler de geçit töreninde yer aldı.

Bu füzelere nükleer başlık takılabiliyor.

Törende iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin göstergesi olarak Rus ve Çin askerleri ilk kez birlikte yürüdü.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: