FETULLAH CEMAATİ DOSYASI : ‘Paralel yapı yeni bir istihbarat kolu oluşturmak istiyor’

KPSS skandalının ardından TSK’da subaylara generallik yolunu açan kurmaylık sınavı sorularının da önceden sızdırıldığına dair soruşturma başlatıldı. Peki, TSK’nın içerisinde paralel yapı ne kadar etkin? Sorular sızdırılmış olabilir mi?

TSK’nın “kurmaylık sınavı”nın sorularının sızdırıldığına ilişkin soruşturma gündeme bomba gibi düştü. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in imzasını taşıyan şikâyet dilekçesi üzerine; Kara, Hava ve Deniz Harp Okullarından mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 6. hizmet yılını bitiren subayların girdiği “kurmaylık sınavı”nın sorularının sızdırıldığına ilişkin soruşturma açıldı.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, KPSS ve emniyette yaşanan güvensizlik durumunun TSK’ya da tehlikeli bir şekilde tırmanıyor” uyarısında bulunurak sınav sorularının çalınmış olmasının mümkün olduğunu belirtirken, Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, 2010 KPSS’de yaşanan sınavlara hile karıştırma ihtimalinin generalliği kadar uzanacak olan askeri akademik girişi sınavlarında yaşanmasının söz konusu bile olamayacağını söyledi.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ve Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, TSK’nın ‘kurmaylık sınavı’nın sorularının sızdırıldığına ilişkin soruşturmayı AjansHaber’e değerlendirdi:

ESKİ İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANI BÜLENT ORAKOĞLU:

“PARALEL YAPI YENİ BİR İSTİHBARAT KOLU OLUŞTURMAK İSTİYOR”

Paralel yapının kuruluş amaçlarından en önemlisi Genelkurmay ve Milli istihbarata karşı yeni bir istihbarat kolu oluşturmaktır. Üst akıl tarafından bir Truva atı şeklinde yerleştirilen yapının ilk hedefi öncelikli olarak askeri mertebede şekilleniyor. Alternatif istihbarat isteniyor. Dikkat edersek paralel yapının en önemli parametreleri üniversite ayağından yargıya kadar uzanmış durumda.

“BİLGİ VE BECERİSİ OLMAYAN KİŞİLER MEVKİ SAHİBİ OLUYOR”

Polis sınavları içerisinde de soruları vererek meslek konusundan bilgisi becerisi olmayan insanları mevki sahibi yapılıyor. Burada TSK içerisinde hedefi alternatif bir yapıdır. TSK’da zaten böyle bir yapılanma söz konusudur. Bu yapılanmanın da derhal ortadan kaldırılması gerekiyor.

“KURMAYLIK SINAV SORULARININ SIZDIRILMASI…”

Paralel yapıya yönelik araştırma ve deşifre operasyonunun uzun bir geçmişi var. Yani TSK içerisinden paralel yapının izlerini silme amaçlı hamleler gerçekleştirildi. Gerçekleştirilmeye de devam ediyor. Kurmaylık sınav sorularının sızdırılması ciddi anlamda kötü bir durum teşkil ediyor. KPSS ve emniyette yaşanan güvensizlik durumunun TSK’ya da tehlikeli bir şekilde tırmanıyor. Bunun önüne geçmek için gerekli soruşturma zaten açılmış durumda. Paralel yapının etki sınırlarını kırmak ve daha sonra da ortadan kaldırmak için yakın bir zamanda netice alınacak gibi görünüyor.

EMEKLİ TÜMGENERAL ARMAĞAN KULOĞLU

KPSS’YE BENZER BİR DURUMUN TSK’DA YAŞANMASI MÜMKÜN DEĞİL”

TSK’da subaylara generallik yolunu açan kurmaylık sınavı sorularının önceden sızdırıldığını düşünmüyorum. Askerlik alımlarını belirleyen akademik sınavlarda KPSS gibi memurluk sınavlarına benzer bir güvensizlik ortamı oluşturmasına neden olacak bir boşluğun bu sınavlarda yaşanmamıştır. Mümkün değil.

“SORULARIN SIZDIRILMASINA İHTİMAL VERMİYORUM”

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in imzasını taşıyan şikâyet dilekçesi ile başlamış olan soruşturmanın sınavlara hile karıştırılması netlik kazansa bile ben böyle bir şeyin yaşanacağına ihtimal vermiyorum. Benzer sınavlarda hile karıştırılmış olabilir ancak generalliği kadar uzanacak olan askeri akademik girişi sınavlarında böyle vahim bir durumun yaşanması söz konusu bile olamaz.

“SINAV SORULARI SIZDIRILMIŞ OLSA BİLE…”

Akademi giriş sınavlarını akademik profile sahip eğitim uzmanları hazırlıyor. Bu sınavların içeriğine baktığımızda çok fazla farklı nitelik taşıyan alt başlıklarla dolu sorular soruluyor. Örneğin sınav soruları, sosyal sorular, askeri taktik bilgilerini içeren sorular var. Dolayısıyla bu sınav sorularını elde eden adayların alması sadece yetmiyor. Bu konu hakkında ciddi bilgileri de bünyesinde barındırması gerekiyor. Sınavda sorulan soruların bir ihtimal sızdırılması dahi tam olarak adayların yararına olmayacaktır. Ancak az bir bölümünde faydalanabileceklerdir.

“TSK’YA ÇAMUR SIÇRATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Soruşturmanın Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı bir çamur sıçratma girişimi olduğunu düşünüyorum. Jandarma sınavları gibi alt tabakaya yönelik sınav sorularının belki sızdırılması gerçekleşebilir. Fakat Akademik sınavda böyle bir şeyin yaşanması söz konusu bile olamaz.

“PARALEL YAPI MENSUPLARI TSK’DA DA VAR”

Paralel yapıya mensup kişiler, TSK’da var buna yok demek mümkün değil. Silahlı kuvvetler içerisinde de paralel izler var. Bu konuyu çeşitli zamanlarda kendi iç istihbaratı vasıtasıyla bunları ortaya çıkarıyordu. Ve askeri şuraya sevk edilerek TSK ile ilişiği kesiliyordu. TSK’dan deşifre olan bu kişilere zamanın da devlet kucak açtı ve devlet kurumlarında çalıştırdı. Özlük hakları idare edildi. Şimdi kalkıp da silahlı kuvvetlerin içerisinde paralel izlerin olduğunu vurgulamanın bir manası yok. Zaten bunu kimse inkâr etmiyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: