ÇERKES KATLİAMI : Çerkesler sürgünde ölen atalarını andı

Ergün AYAZ

Çarlık Rusyası tarafından 1864 yılında Kafkasya’dan sürgün edilen ve büyük bölümü çürük gemilere bindirilerek Karadeniz üzerinden Türkiye’ye gönderilen açlık ve susuzluktan binlercesi ölen Çerkeslerin, sürgünün ‘varış’ noktalarından biri olan Kocaeli’nin Kandıra İlçesi’ndeki Babalı köyü sahilinde anıldı. Çerkesler 151’inci anma etkinliğinde dua edip denize çelenk ve karanfil bıraktı.

Osmanlı – Rus savaşı sırasında 151 yıl önce Rusya tarafından gemilere doldurularak Türkiye kıyılarına gönderilen Çerkeslerin çoğu yolculuk sırasında hayatını kaybetmişti. Bunlardan bir bölümü Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Kefken bölgesindeki Babalı Köyü’nde sahile çıkmıştı. Çerkesler sahildeki 151’inci anma törenine büyük ilgi gösterdi. Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir başta olmak üzere birçok ilden akın eden Adige ve Abhazlar burada duygusal anlar yaşadı.

Anma etkinliğine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Abhaz Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Ferudun Aksoy, Koceli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Suriye Kafkas Derneği ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Çerkesler katıldı.

DENİZE KARANFİL VE ÇİÇEKLER ATILDI

Babalı sahilinde yapılan kortej yürüyüşünün ardından, denize karanfiller ve çelenk bırakıldı. Çerkeslerin kendi dillerinde yaptıkları konuşmaların ardından törende daha sonra Nart Ateşi denilen büyük anma ateşi yakıldı.

Kafkas dernekleri sürgün edilen Çerkeslerin ilk geldikleri Babalı köyünde kaldıkları ve bugün çöken ve kum ile dolan mağaranın açılması ve atalarının duvarlara yazdıkları yazıların arkeolojik kazıyla ortaya çıkartılması istiyor. (DHA)

http://www.evrensel.net/haber/112963/cerkesler-surgunde-olen-atalarini-andi

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: