BİLİM DOSYASI : NASA Uzayda Yaşanacak Alanlar İçin Tasarım Yarış ması Düzenliyor

nasa-uzayda-yasanacak-alanlar-icin-tasarim-yarismasi-duzenliyor-705x290.jpg

İnsanlığın geleceği için gelecekte Dünya dışında kolonileşilmesi gerektiğini düşünen ve bu konuya yönelik çalışmalar yapan NASA, işin içine tasarımcıları da sokarak, büyük bir yarışma düzenliyor.

Bilim kurgunun belkide en büyük fantazisidir başka gezegenlerde kurulan, orada yaşayan ve üreyen insan kolonileri. Ancak, eğer insan ırkının devamı için Mars ve ötesi gezegenlere koloniler göndermek istiyorsak, daha önce hiç yapmadığımız şekilde yaşam alanları inşa etmemiz gerekmekte.

İşte bu konuda gün yüzüne çıkmayı bekleyen pek çok fikir sahibini cesaretlendirmek adına, NASA ve America Makes, 2.25 milyon dolarlık bir yarışma düzenlemeye karar vermiş. Yarışmada istenilen şey ise üç boyutlu olarak yazdırılmış yapılardan oluşan bir uzay yaşam alanı tasarlamak

Uzayda herhangi bir yapı kurmanın önündeki en büyük engel, şüphesiz inşa edilecek materyallerin uzaya gönderilmesi için harcanması gerek para. Şu an uzaya küçük bir bozuk paranın gönderilmesi bile büyük miktar paraları gözden çıkarmak anlamına geliyor. Bilim adamları, mühendisler ve girişimciler de bu genel olarak aynı soru üzerinde duruyor; işin içinden en az materyal ile nasıl çıkarız. Ayrıca bu durum uzay yolculuğu yapan insanlara bolca su ve ****l kaynağı sağlayacak asteroit madenciliği için temel itici bir unsur.

Şu an için ön plana çıkan şeyler gezegenimiz dışında yeterli oksijen ve suyu nasıl bulacağımız. Ancak gerekli çözüm sürecine girmek için, önce yaşam alanlarını olabildiğince uygun bütçeyle inşa etmek gerekli. İşte düzenlenen yarışma da burada devreye giriyor. NASA tarafından yarışma hakkında yapılan açıklama şu şekilde;

”Düzenlediğimiz yarışma, çağımızın ön plana çıkan sistemlerinden, üç boyutlu yazıcıların eşsiz özelliklerinden maksimum verim almamızı sağlayacak. Son otuza kalan projeler 50 bin dolarla ödüllendirilecek ve büyük finale katılacak.

Yarışmanın ikinci aşaması iki farklı seviyeye ayrılacak. İlk seviye, yerli ve geri dönüştürülebilir malzemelerden bir araya gelen bileşenleri üretmek için, gerekli üretim teknolojileri üzerinde duracak. İkinci seviye ise yerli ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak oluşturulmuş, gerçek ölçekli yaşam alanları tasarımları üzerine olacak”.

j2bgy0xrufezbhe2hpx8.jpg

NASA uzun süredir Dünya benzeri yaşanabilir gezegenler bulmak adına çalışmalar yapıyor. Ve artık yaptığı çalışmaları bir seviye ileri ***ürerek somut adımlar atmak istiyor. Dünya genelinde yarışmacı sayısı olarak büyük bir katılımın beklendiği bu yarışma da, NASA’nın somut adımlar atması için beklediği kıvılcım olabilir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: