UKRAYNA DOSYASI : Sovyet istihbarat belgeleri Çubarov’a teslim edildi

Ukrayna Güvenlik Servisi, Kırım Tatarlarının bazılarına ait Sovyet döneminden kalma eski istihbarat belgelerini KTMM Başkanı Çubarov’a verdi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), eski Sovyet istihbarat örgütlerinin siyasi baskısının kurbanı olan 19 Kırım Tatarına ait eski gizli arşiv belgelerini Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a takdim etti.

SBU Başkanı Valentin Nalivayçenko, 10 ciltten oluşan gizli arşiv belgelerini kopyasını Çubarov’a sunarken yaptığı konuşmada, belgeler arasında eski Sovyet rejiminin işkence kurumlarının siyasi baskısı, işkencesi ve sürgününe maruz bırakılan 19 Kırım Tatarı hakkındaki soruşturma ve suç dosyaları ile sorgulama dökümlerinin yer aldığını söyledi.

Kırım Tatarlarının Sovyet rejimi tarafından insanlık dışı şekilde öz vatanlarından zorla sürgün edilerek insanlık suçu işlenmesinin üzerinden 71 geçtiğini hatırlatan Nalivayçenko, eski Sovyet yönetiminin uzun yıllar boyunca bu insanlık dışı eylemleri gizlediğini belirtti.

Nalivayçenko, ayrıca "insanlığa karşı suç olan Kırım Tatarlarının sürgün edilişine ilişkin özel soruşturma ekibi çalışmalarının yeniden başlatılmasına" ilişkin karar aldıklarını ifade etti. SBU Başkanı, yakın dönemde bununla ilgili sonuçları açıklayacaklarını vurguladı.

Kırım Tatarlarına karşı işlenen insanlık suçunun araştırılmasına yönelik kurulan özel soruşturma ekibi daha önce Kırım’da çalışmış ve 2009 yılında faaliyetini durdurmuştu.

KTMM Başkanı Çubarov da belgeleri teslim etmelerinden dolayı SBU yetkililerine teşekkür etti.

Çubarov, on yıllar boyunca öz vatanlarından uzakta sürgün hayatı yaşayan Kırım Tatarlarının, o dönemde kendi milletinin ismini söylemesinin bile yasak olduğunu, dili, kültürü ve tarihinin de yok edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Çubarov, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da toplu anma törenleri düzenlemenin yasakladığını dile getirdi. Çubarov, resmi verilere göre Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakından sonra 20 binden fazla kişinin yarımadayı terk ettiğini, bunun yarısının ise Kırım Tatarlarından oluştuğunu söyledi. Çubarov, kendi hesaplarına göre ise bu rakamın daha fazla olduğunu bildirdi.

Ukrayna’da Kırım Tatarlarının sürgün edilişinin 71. yılı dolayısıyla çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor. Başkent Kiev’deki etkinliklere Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve diğer üst düzey yöneticilerin katılması bekleniyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: