DUYURU : AYM Başkanı; Konuklarının Bulunması ve İş Yoğunluğu Sebebiyle, Şahsımız İle Görüşemiyor (!)

21 Mayıs 2015

Basın Duyurusu ;

Anayasa Mahkemesi Başkanı; Konuklarının Bulunması ve İş Yoğunluğu Sebebiyle, Şahsımız İle Görüşemiyor(!)

(I) Cumhurbaşkanı’nın; örtülü ödenek, kayıt dışı kaynaklar, nüfuz suiistimali yoluyla ve “haksız oy temini” amacıyla gerçekleştirdiği hak ihlâllerinin tespiti için; Tarafımızdan 3 Nisan 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunulmuştur.

Talebin mahiyeti ve müstaceliyeti sebebiyle, başvurumuzun öncelikle ve tedbir yoluyla incelenmesi; gerek 3 Nisan tarihli başvurumuzda ve gerekse 30 Nisan ve 6 Mayıs tarihli başvurularımızda gerekçeli olarak dile getirilmiş ise de; halen Tarafımıza ulaşan herhangi bir bilgi ve karar yoktur.

(II) Başvurunun içeriği ve müstaceliyeti sebebiyle, doğrudan ya da telefonla görüşme için yaptığımız talepler ise; hem 3 Nisan tarihinde ve hem de bugün – 21 Mayıs tarihinde; Sayın Başkanın yanında konuklarının bulunması ve yoğunluğu (!) sebebiyle kabul görmemiştir. Aleni olarak yapılan haklı ve makul görüşme taleplerimizin kabul edilmemesi ve dosya safahatı hakkında açıklama yapmaktan kaçınılması; Anayasa Mahkemesi nezdinde doğmuş olan kaygılarımızı daha da pekiştirmiştir.

Seçimlerin güvenliğini ilgilendiren toplumsal bir konuda, Anayasa Mahkemesi Başkanı, başvuru sahiplerinin görüşme taleplerini ve inceleme safahatı hakkında bilgi verme sorumluluğunu yerine getirmekten kaçınamaz. Mahkeme Başkanının böyle bir tercih ve takdir hakkı yoktur. Anayasa Mahkemesi Başkanı ; 3.kez yapılan başvuruya rağmen , öncelik ve tedbir yoluyla inceleme talebimizin gereğinin neden ve hangi gerekçeyle yerine getirilmediğini açıklamak zorundadır. Sorumluluğunu müdrik olan, kamuoyuna güven vermesi gereken, Mahkemenin bağımsızlığı konusunda tereddüt yaratmaması gereken bir Mahkeme Başkanının; özgüven içinde bu konularda kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu vardır.

(III) Anayasa Mahkemesi Başkanı’na ; görevini doğru ve tarafsız yaptığı konusunda kamuoyuna güven vermesi; bu konularda tereddüt yaratmaması; tedbir ve öncelik talebimiz hakkında ivedi olarak karar vermesi ve başvurunun konusuz kalmasına yol açmaması sorumluluğunun bulunduğunu; kamuoyu huzurunda bir kez daha ifade etmek gereğini duyuyoruz.

Saygıyla duyurulur.

Atilla Kart

Konya Milletvekili

basn duyurusu 21 Mays 2015 Anayasa Mahkemesi Bakan Konuklarnn bulunmas ve i yo unluu sebebiyle ahsmz ile Gremiyor.docx

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: