DUYURU : Türk Uygarlığı Araştırmalarının Öncüsü Karıbek Moldobay ev’in Aziz Hatırasına

Türk Uygarlığı Araştırmalarının Öncüsü Karıbek Moldobayev’in Aziz Hatırasına

Değerli Meslektaşlarım,

Prof. Dr. Karıbek Moldobayev, Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızsitan Cumhuriyeti arasında akrabalığın ve kardeşliğin bir timsali olarak kurulan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin kurucu rektörü idi. 10 yıldan fazla rektörlük görevinde bulunan Prof. Dr. Karıbek Moldobayev, hem saygın bir devlet adamı hem de Türk uygarlığının teorisyeni ve bu konuda yapılan çalışmaların ve araştırmaların öncüsü idi.

21 Aralık 2014 tarihinde Kırgızistan’da vefat eden Prof. Dr. Karıbek Moldobayev’in hatırasına yayınlanan önemli bir eseri sizlere duyurmak istiyorum.

İlhan Şahin ve Güljanat Kurmangaliyeva Ercilasun’un editörlüğünde İSTESOB tarafından yayımlanan bu eserde Moldobayev’in hayatı, idareciliği ve vizyonu ile ilgili üç yazı ve resimler yer almaktadır. Bu yazılardan hayatı ile ilgili olanı hem Türkçe hem de İngilizce; diğer ikisi ise Türkçe olarak kaleme alınmıştır.

Buradaki yazılardan Karıbek Moldobayev’in rektörlüğü döneminde Manas Üniversitesi’nin alanında uzman ve seçkin bilim insanlarıyla gerçek anlamda bir kurumsallaşma ve evrenselleşme yoluna girdiği anlaşılıyor. Kurulan Türk Uygarlığı Araştırma Merkezi’inin Türk uygarlığı ile ilgili önemli projelere, bilimsel işbirliği ve toplantılar ile yayımlara imza attığı dikkati çekiyor. Bu bağlamda üniversite de hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Türk dünyasında Altın Köprü olarak anılıyor.

Prof. Dr. Karıbek Moldobayev ile ilgili yazıları takiben eserde Türk tarihi ve uygarlığı hakkında 19 bilimsel makale yer almaktadır. Her biri birbirinden değerli olan bu makaleler, yazarların tercih ettikleri dile göre İngilizce, Kırgızca, Rusça ve Türkçe olarak kaleme alınmış ve her makalenin baş tarafında İngilizce özet verilmiştir.

Türk uygarlığı araştırmalarının öncüsü Prof. Dr. Karıbek Moldobayev’in aziz hatırası için kadirşinaslığın önemli bir göstergesi olarak hazırlanan ve bilim dünyasına sunulan eserin kapak kısmı ile Türkçe ve İngilizce “sunuş” yazıları ektedir.

Saygılarımla,

Doç. Dr. M. Bilal ÇELİK

Sakarya Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Esentepe Kampüsü, 54187, Serdivan, SAKARYA

Tel: 0 264 295 60 23

Fax: 0 264 295 73 40

e-mail: bcelik

Introduction.pdf

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: