HACKER DOSYASI : Amerikalı Bilgisayar Güvenlik Uzmanı Yolcu Uçağ ını Hackledi

amerikali-bilgisayar-guvenlik-uzmani-yolcu-ucagini-hackledi-705x290.jpg

ABDde yaşanan bu olay bize hayatta her şeyin hacklenebileceğini kanıtlar nitelikte.
Bu zamana kadar hackerların aklımızın ucundan bile geçmeyen teknolojileri hacklediğine şahit olmuştuk. Reklam panoları, yönlendirme tabelaları gibi alanlarda başarılı bir şekilde işini yapabilen hackerlar çoğu zaman yardıma muhtaç olan toplumların bile imdadına yetişmişti.

Peki bu abiler en fazla ne kadar ileriye gidebilir? Daha neleri hackleyerek insanın aklına başından alabilir? Büyük ihtimale aklınıza birçok seçenek gelmiştir. Lafı fazla uzatmadan babayiğit bir bilgisayar güvenlik uzmanının FBIa yaptığı kanka ben bir uçağın bilgisayarını hackledim ehe şeklindeki itirafını ve bu itiraf sonrasında yaşananlardan biraz bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle kahramanımızın adı Chris Roberts ve kendisi One World Labsin kurucusu. Bu abimizin yaptığı itiraftan sonra doğal olarak ABDde yer yerinden oynamış. Durumun ciddiyetinin farkında olan yetkililer, hiç zaman kaybetmeden N.Y. federal mahkemesine baş vurarak arama emri çıkarmak istemişler. Dakikalar içerisinde izin kağıdını kapan yetkililer soluğu Robertsin evinde almış. Peki bu işi Robertin yaptığını nereden biliyorlardı?

screenshot_1(171).jpg
Aslında olayın komik tarafı tam da burada başlıyor. Çünkü abimiz koca uçağı hacklediği yetmezmiş gibi birde üzerine tüy dikerek kendi elleriyle tweet atıyor. Bu atılan tweette yazılanlardan sonra ise ok yaydan çıkıyor ve evinde arama yapılıyor. Aramalar sırasında soğuk kanlı tavrından ödün vermeyen Roberts, 15-20 kez değiştirilmiş bir ethernet kablosu aracılığı ile önündeki koltuğun altında bulunan elektronik kutusuna bağlandığını, United Airlines uçuşundaki bilgisayarları hack’leyerek motorlara istediği gibi komut verebildiğini fakat hangi uçağı kontrol ettiğini açıklamayacağını itiraf etti.

Bu durumdan sonra sonra Roberts hakkında nasıl bir karar alınacağı hala gizliliğini koruyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: