TARİH : Anadolu’nun İlk Lisesi – Kastamonu Abdurrahman Paşa Lise si

Anadolu`da ilk idadi Kastamonu`da açılmıştır ve bunda Abdurrahman Paşa gibi, imparatorlukta sadrazamlık yapmış bir kişinin Kastamonu`ya vali olarak atanmasının da payı vardır.

1883 yılında Kastamonu Valiliği`ne tayin edilen Abdurrahman Paşa, İmparatorluğun içine düştüğü durumdan kurtulmasının ancak eğitim alanında yapılacak reformlarla mümkün olabileceğini görmüştür.

Valiliğinin ikinci senesinde, 1884 yılında şehir merkezinde Darülmuallimin ve Askeri Rüştüye gibi okulların açılması sağlanmıştır. Bununla da yetinmemiş; İstanbul dışında özellikle Anadolu`da idadi statüsünde henüz bir mektep yok iken Kastamonu`da idadi adıyla bir okul açılmasına karar vermiştir. İlkin binanın resimlerini çizdirmiş veya bugünkü adıyla projesini yaptırmış ve Maarif Nezareti`nden müsaade istemiştir. Gerekli izin alınmış ve Anadolu`da ilk idadinin açılması çalışmalarına

30 Mart 1885 günü başlanmıştır. 2 Mayıs 1885 günü resmi bir törenle temel atılmıştır. Diğer yandan Rüştüye mekteplerinden mezun öğrencileri mağdur etmemek için inşaatın bitmesi beklenmemiş ve Askeri Rüştüye`nin bir koğuşunda hemen eğitim – öğretime başlanmıştır. Şehirde var olan rüştiyelere ilave olarak ilk iki yıl içinde üç önemli okul daha açılmıştır. Kastamonu Lisesi kuruluşundan günümüze kadar on bine yakın mezun vermiştir. Okul, Milli Mücadele başladığında

Mustafa Kemal Paşa`nın yanında yer almış, çevreye örnek bir kurum olmuştur. Cumhuriyetin

kurulması ile birlikte Atatürk`ün izinde, O`nun ilkeleri doğrultusunda eğitim ve öğretimini günümüze değin sürdürmüştür. (http://www.turkcebilgi.com/)

“HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN. VATAN İÇİN ÇANAKKALE’YE GİDİYORUZ”

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 1911 yılında 64 muzun verirken 1916, 1917 yıllarında Çanakkale Savaşı için cepheye giden öğrencileri nedeniyle hiç mezun veremedi! Gençliğim eyvah… Vatan için çocuk yaşta canını seve seve verdiler

Abdurrahman Paşa Lisesi’nin öğretmenleri o gün yoklama için sınıfa girdiklerinde kara tahta ta şöyle bir yazı ile karşılaştılar; “Hocam ne olur bizi yok yazmayın; Biz Vatan için Çanakkale’ye gidiyoruz… Hakkınızı helal edin…”

Bu yazıyı okuyan öğretmen göz yaşları sel olmuş hüngür hüngür ağlayarak sınıftan ayrılmıştır. İşte bunun için kutsaldır bu vatan, işte bunun için çoluk, çocuk, ihtiyar, genç, yaşlı, kadını, kızanı ile bu vatan için göğsünü siper etmişlerdir. Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’nin henüz çocuk yaştaki öğrencileri cepheye gitmiş ve daha geri dönememişlerdir. İşte bunun için bu vatan bize atalarımızdan, çocuklarımıza emanet olarak bırakılmıştır…

ÇOCUK YAŞTA VATAN İÇİN CEPHEYE KOŞTULAR…

O dönemde İstanbul ve Anadolu’da bulunan Galatasaray Lisesi, Kastamonu Lisesi, Edirne Lisesi, Balıkesir Erkek Muallip Mektebi, Trabzon, Erzurum ve Sivas Liseleri’ndeki öğrenciler de cepheye gitmişlerdir.

ÇANAKKALE’NİN DEĞİL, KASTAMONU’NUN TÜRKÜSÜ…

“Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Genç Yaşta Mezara Koydular Beni, Gençliğim Eyvah…” türküsünü herkes Çanakkale yöresine ait bir türkü olarak bilse de bu türkü o yıllarda çok şehit veren, Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi öğrencileri gibi, Küre ilçesindeki Ersizler Köyü gibi, Araç İlçesindeki Güzlük Köyü gibi hiç arkalarına bakmadan giden ve daha geri dönmeyen Kastamonulu şehitlerin anısına yakılan bir ağıt ve Kastamonu Türküsü olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu savaş "Çanakkale içinde Aynalı Çarşı" türküsündeki gibi ülkeye "gençliğim eyvah" dedirtti ama o öğrencilerin cesaret aşılayan mücadelesi hem Çanakkale´den zaferle dönenlerin hem de sonraki kuşakların vatanı müdafaa kararlılığını artırdı…(Anadolu Jet Magazine) (http://abdurrahmanpasalisesi.meb.k12.tr/)

http://www.yenidenergenekon.com/298-anadolunun-ilk-lisesi-kastamonu-abdurrahman-pasa-lisesi/

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: